Będziesz biedny czy bogaty? Sprawdź!

Niels Bohr napisał kiedyś: ”Przewidywanie jest bardzo trudne, szczególnie jeśli idzie o przyszłość”. Nie zraża to oczywiście wróżek, jasnowidzów, a nawet… giełdowych analityków. odważnie brną oni w nieznane przepowiadając przyszłość. Ale czyż da się przewidzieć, czy będziesz bogaty? Da się.

Gdyby do „szczerej wróżki” przyszedł młody Kowalski, ich dialog zapewne wyglądałby tak:
– Do czterdziestego roku życia będziesz ciężko pracować, nic nie odłożysz, będziesz mało zadowolony z życia oraz zrezygnujesz z wielu marzeń.
– Kurcze, to kiepsko… tymczasem potem, co będzie potem?
– Potem przyzwyczaisz się do tego.

Dlaczego w przypadku tak niejeden osób ta przepowiednia jest całkiem realna? Odpowiedź ani tkwi w szklanej kuli, tylko w najważniejszej zasadzie finansów osobistych, zaprezentowanej w pierwszym wpisie. Zazwyczaj występują trzy scenariusze – ciekawe, czy któryś dotyczy Ciebie? 

 

Scenariusz 1: Beztroski przekaźnik

Tak wygląda cyrkulacja pieniędzy w przypadku „beztroskiego przekaźnika”:

Finanse bardzo_wydatki

Przekaźnik to człowiek, który zazwyczaj ciężko pracuje,  otrzymuje pensję albo dochody z własnej działalności, tymczasem potem natychmiast wszystkim płaci: właścicielom sklepów, restauratorom, fryzjerowi, krawcowej, ekipie remontowej, producentowi telewizorów, posiadaczom nieruchomości, dostawcom mediów, sprzedawcom wycieczek, dealerom samochodowym, itd. Jest aha bardzo pochłonięty przekazywaniem pieniędzy innym ludziom, że sobie oraz własnej rodzinie nie zostawia ani grosza wewnątrz formie oszczędności. Jego finansowe motto brzmi: „Nie oszczędzam, bo nie mam z czego”. Im więcej zarabia, tym więcej wydaje, a co najciekawsze, jest przekonany, że wszystko u niego w porządku. Dlatego następnie beztrosko prowadzi konsumpcję oraz nawet nie wie, iż do bankructwa wystarczy kilka tygodni życia po utracie zarobków. Ale przecież takie rzeczy zdarzają się jedynie innym…

 

Scenariusz 2: Elegancki niewolnik

Przepływ pieniędzy „eleganckiego niewolnika” przedstawia się następująco:

Finanse osobiste_dlugi

Elegancki niewolnik stworzył piękną fasadę własnego życia: budynek albo mieszkanie w dobrej dzielnicy, luksusowy samochód, markowe ubrania, najlepsze restauracje, egzotyczne wycieczki. Na zewnątrz wsio wygląda jak z bajki. Gdy jednak spojrzeć głębiej, okazuje się, że „król jest nagi”. Choć zarabia dobrze oraz pełni odpowiedzialne funkcje, jego styl życia pochłania tak wiele środków, że musi bez przerwy korzystać z kredytów. Szczyci się posiadaniem złotych oraz platynowych kart kredytowych, które uważa za symbol statusu. Jest ulubieńcem banków. Jego motto finansowe: „Po co się ograniczać, lepiej cieszyć się życiem.” Tymczasem powodów do radości z życia ubywa, a ograniczeń jest coraz więcej. Choć rosną jego zarobki, jeszcze szybciej przyrasta stres związany z wydatkami oraz długiem. więc pracuje coraz dłużej oraz ciężej, rezygnując z czasu dla rodziny oraz bliskich, bo trzeba jakoś opłacić raty. Jest niewolnikiem, choć nigdy by się ku tego nie przyznał.

 

Scenariusz 3: Przytomny realista

 Oto przepływ pieniądza przytomnego realisty:

 Finanse osobiste_oszczędnosci

Przytomny realista, jak sama nazwa wskazuje, sztywno stąpa po ziemi. Wie, że stan jego portfela w 100% zależy od niego. Nie od rządu, nie od płacy minimalnej, nie od wzrostu gospodarczego, nie od inflacji, nie od szefa, ani doradcy finansowego – tylko w 100% od człowieka, którego co rano ogląda w lustrze. Dlatego konsekwentnie trzyma się prostej zasady: „Nie ważne ile zarabiam, ważne ile zostaje”. Żyje dla siebie, a nie na pokaz. Unika długów oraz płacenia odsetek, zaś wydatki trzyma pod kontrolą. Ciągle się rozwija oraz energicznie szuka sposobów na wzrost zarobków. Konsekwentnie gromadzi kapitał oraz mądrze je inwestuje. Z każdym kolejnym miesiącem jego sytuacja finansowa jest coraz lepsza, a szybkość bogacenia przyrasta wraz z upływem czasu. A okres mija szybko…

Te trzy scenariusze, choć przejaskrawione oraz może zbyt jednoznaczne, dość dobrze ilustrują, jak zachowanie z pieniędzmi determinuje naszą finansową przyszłość. A jeśli to wygląda w Twoim przypadku? Który scenariusz jest najbliższy Twojemu życiu? Kim jesteś bardziej: beztroskim przekaźnikiem, eleganckim niewolnikiem, czy przytomnym realistą? Teraz sam możesz odpowiedzieć sobie na pytanie postawione w tytule wpisu.

Osobiście przeszedłem przez wszystkie trzy scenariusze oraz wiem z własnego doświadczenia, że tylko ten trzeci ma sens. Dlatego w dalszej części bloga podzielę dokazywać z Tobą takimi przemyśleniami:

Jak dbać ach finanse osobiste w praktyce? Jak pozbyć się długów? Jak kontrolować wydatki oraz rozsądnie je ograniczać? jeśli zwiększać swoje dochody? Jak gromadzić oszczędności? Jak rozumnie inwestować nadwyżki finansowe?

 Na koniec mam ponadto prośbę do Ciebie. Zależy mi bardzo na promocji tego bloga, więc jeśli uważasz zawarte tu treści za wartościowe, poleć go proszę swoim znajomym oraz polub tę stronę na Facebooku. Dzięki temu będę mógł dotrzeć do szerszego grona odbiorców, dla których finanse osobiste są ważne. Dziękuję Ci!

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *