Faktura od Paragonu – Ile mamy czasu na wystawienie?

Przedsiębiorca zobowiązany jest ku wystawienia faktury na żądanie swojego klienta, usługobiorcy na podstawie poprzednio wydanego mu paragonu. Przez ile czasu można ubiegać się ach taką fakturę? Czy po jego upływie możliwe jest wystawienie faktury od paragonu?

Faktura od paragonu – co to jest?

Klient (w tym rozumieniu osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej) prawdopodobnie zażądać wystawienia faktury, nawet jeśli wcześniej otrzymał już paragon skarbowy jako potwierdzenie nabycia towaru albo usług.

Regulują to polskie przepisy prawne, dokładnie zaś art. 106i ust. 6 ustawy o VAT. Dzięki tej ustawie dowiemy się przede wszystkim kiedy podatnik ma zobowiązanie wystawienia takiej faktury od paragonu, kiedy może odmówić takiej czynności. Ogólną zasadą jest ta, że przedsiębiorca ma czas na wystawienie faktury do 15. dnia miesiąca, który przyszedł po tym miesiącu, w którym wykonał daną usługę albo dostarczył towary. W skrócie, jeśli informatyk przygotował stronę internetową dla klienta w czerwcu, ma czas na wystawienie faktury do 15 lipca.

 

Faktura od paragonu – kiedy?

            Jeśli klient z jakiś przyczyn uzna, że chciałby dostać fakturę za towar albo usługę, za którą dostał jako poświadczenie paragon fiskalny, może zwrócić się do przedsiębiorcy z prośbą ach wystawienie faktury od paragonu. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawić takową, jeśli:

nabywca zgłasza się z taką prośbą nie później niż 3 miesiące od otrzymania paragonu fiskalnego;dana usługa albo dostawa towarów nie jest zwolniona z podatku;chodzi o czynności dostawy towarów oraz usług, z wyjątkiem tych, w przypadku których obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą wystawienia faktury.

Co, jeśli konsument zgłosi się do przedsiębiorcy później, niż w okresie 3 miesięcy od otrzymania paragonu? Wówczas podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury od paragonu- kwestia ta leży po jego dobrej woli. Może to zrobić, ale nie musi. Należy pamiętać, że te 3 miesiące liczy się od końca miesiąca, w którym nastąpiła dostawa towarów albo usług.

 

Kilka ważnych faktów

            Osoba fizyczna ubiegająca się o fakturę od paragonu, ma zobowiązanie przedstawić zachowany paragon, będący poświadczeniem transakcji. Co więcej, ten samotny paragon zostanie dołączony do egzemplarza faktury. Przedsiębiorca ma 15 dni na wystawienie takowej faktury.

Podatnik, który wystawia fakturę od paragonu ani musi obawiać się żadnych konsekwencji podatkowych. Dlaczego? Ponieważ kwota, którą wystawia na fakturze za daną transakcję została już wliczona wewnątrz jego przychody dzięki rachunkowi z kasy fiskalnej.

Problem zaczyna się wówczas, gdy konsument nie posiada paragonu. Przedsiębiorca może spotkać się z różnymi opiniami. Z jednej strony nie może wystawić faktury lilak paragonu, bowiem może to zostać uznane przed Urząd Skarbowy jako dodatkowa sprzedaż. Za niewystawienie paragonu grozi mandat, więc prowadzącemu działanie może się to zwyczajnie nie opłacać. Z drugiej strony są urzędy, które twierdzą, że mimo braku paragonu, należy wystawić fakturę od paragonu, dołączając inne dokumenty potwierdzające zakup towarów albo nabycie usług, a nawet dołączenie kopii paragonu, która zostaje na drugiej rolce kasy fiskalnej w firmie.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *