Ile może zabrać komornik? Ważne zmiany w prawie

Gdy nasze zadłużenie trafia w ręce komornika, zazwyczaj obawiamy się, że stracimy wszystkie pieniądze, a najcenniejsze rzeczy w naszym domu pójdą na licytację. jednomyślnie z polskim prawem komornik nie może jednak całkiem pozbawić nas środków do życia. Z tego względu ustalono limity zajęć komorniczych, które w 2016 roku uległy pewnym modyfikacjom.

Na poczet zadłużenia komornik prawdopodobnie zająć należącą do nas nieruchomość (mieszkanie, dom, działkę itp.) i tzw. ruchomości czyli np. samochód albo sprzęt AGD. O tym, jaka część naszej własności zostanie objęta egzekucją komorniczą zadecyduje sąd w porozumieniu z wierzycielem. To właśnie wierzyciel składa wniosek ach wszczęcie egzekucji, a sąd przychylając się do tego dokumentu wydaje tzw. tytuł wykonawczy, będący podstawą działania każdego komornika.

Komornik jest związany treścią wniosku złożonego przez wierzyciela. Nie może egzekwować w rozmiarze szerszym ani prowadzić egzekucji ze składników majątku, które ani zostały zawnioskowane przez wierzyciela – tłumaczy Monika Janus, rzecznik prasowy Izby Komorniczej we Wrocławiu oraz egzekutor sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.

Mimo szerokiego wachlarza możliwości, wierzyciele najczęściej decydują dokazywać jednak na egzekucje należności z dochodów czerpanych wskutek dłużnika. Aby jednak zadłużony nie został zupełnie lilak środków do życia, ustalono kwoty wolne od zajęć komorniczych. Komornik nie może także zająć środków otrzymanych z pewnego rodzaju świadczeń.

Nowe limity zajęć komorniczych wynikają z aktualizacji podstaw, z których są wyliczane, czyli np. wyższej płacy minimalnej wewnątrz danym roku.

Ile może zabrać egzekutor z pensji?

komornik zabiera z pensjiW przypadku egzekucji komorniczej dotyczącej wynagrodzenia za pracę, wysoce ważna jest forma stosunku pracy. Jeżeli zadłużony pracuje na podstawie umowy o pracę, komornik ma prawodawstwo zająć 50% jego zarobków. Ale uwaga: wolne od egzekucji pozostaje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej (w 2016 roku jest to 1850 zł brutto zatem 1335,69 netto) – dotyczy to oczywiście pracy na pełen etat. Osoby pracujące za minimalną krajową ani muszą więc martwić się, że komornik wejdzie na ich pensje.

Jeśli natomiast zadłużony pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy albo zatrudniony jest u dwóch pracodawców jednocześnie, kwota wolna od fakultet z każdego stosunku pracy obliczana jest proporcjonalnie ku wymiaru etatu dłużnika.

Sytuacja zmienia dokazywać jednak w przypadku, gdy dłużnik swoje dochody czerpie z umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. wewnątrz takich przypadkach komornik ma prawo zająć całą jego pensję. Jeżeli jednak praca na podstawie umowy cywilnoprawnej jest jedynym źródłem utrzymania zadłużonego, może ona stać się potraktowana według zasad obowiązujących w przypadku umowy ach pracę. Aby tak się stało, dłużnik musi wykazać, że pracuje u jednego pracodawcy przez dłuższy okres i otrzymuje stałe dochody. W tym celu będą mu potrzebne umowy bądź rachunki wystawione za pracę w ostatnich miesiącach. Wszystkie te dokumenty należy zaprezentować komornikowi i poinformować go, że tego typu robota jest naszym jedynym źródłem zysku. Dopełnienie tych formalności powinno uchronić nas przed zajęciem całej pensji. jeżeli jednak komornik odrzuci naszą argumentację, możemy wnieść skargę dotyczącą jego pracy do sądu rejonowego, któremu ta osoba podlega.

Warto pamiętać, że egzekutor informuje pracodawcę dłużnika o swoim działaniu. Ten z kolei wypłaca pracownikowi pensję pomniejszoną o zajęcie komornicze.

Ile może zabrać komornik z emerytury albo renty?

Kwoty wolne od fakultet dotyczą także rent oraz emerytur. W przypadku takich świadczeń komornik może zająć 25% ich wysokości. aczkolwiek także oraz w takich przypadkach wolne od egzekucji są kwoty wynoszące 50% najniższej emerytury bądź renty (zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia). Od marca 2016 minimalne świadczenie emerytalne, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynosi 882,56 zł. Oznacza to, że takim emerytom oraz rencistom egzekutor nie może zabrać więcej niż 441,28 zł. jeżeli natomiast najniższa renta przyznana jest z tytułu częściowej niezdolności do pracy (czyli wynosi ona 676,75 zł), zajęciu z tytułu egzekucji komorniczej może ulec jedynie jej połowa czyli 338,37 zł.

O zajęciu części świadczenia emerytalnego bądź renty informowany jest ZUS. I to właśnie on przekazuje zajętą fragment pieniędzy komornikowi.

Czy komornik może wciągnąć alimenty?matka z dzieckiem

Źródłem naszego dochodu mogą być także świadczenia alimentacyjne. wewnątrz świetle prawa tego typu wpływy nie podlegają wewnątrz ogóle egzekucji komorniczej. Komornik nie może więc zatarasować nawet niewielkiej części takich dochodów. Niemniej jednak, jeżeli alimenty wpływają na konto, a komornik zajmie nasz rachunek, może zabrać nam także pieniądze pochodzące z zadłużenia.

Dzieje się tak dlatego, iż zgromadzone na koncie środki tracą “swoją tożsamość” oraz komornik nie ma wglądu do źródła, z którego dany wpływ został wysłany. Jeśli zatem dłużnik otrzymuje alimenty na dziecko, warto założyć mu osobne rachunek bankowe. Wtedy dochody z alimentów będą całkowicie ani do ruszenia.

Komornik nie może także zająć pieniędzy wypłacanych w ramach programu Rodzina 500+ (więcej na ten temat piszemy w artykule:  bliscy 500+ a zdolność kredytowa. Wszystko, co musisz umieć zanim pożyczysz!)

Czy komornik może wciągnąć zasiłek?

Osoby przebywające na zasiłku traktowane są tak samo jak osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Oznacza to, że abstrakcyjnie komornik ma prawo zająć im pieniądze otrzymywane z tego tytułu. Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, wolne od egzekucji komorniczej są kwoty do wysokości płacy minimalnej. Aktualny zasiłek dla osób korzystających z niego dłużej niż trzy miesiące wynosi od 522,10 zł ku 783,20 zł brutto. Kwoty te są niższe aniżeli minimalna krajowa, dlatego nie podlegają zajęciu komorniczemu. Wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy dłużnik otrzymuje zasiłek zbyt konto bankowe zajęte przez komornika. Podobnie jak wewnątrz przypadku alimentów, także oraz tutaj komornik nie jest w stanie stwierdzić skąd pochodzą pieniądze, dlatego niebacznie może zająć też zasiłek. Aby uniknąć takich sytuacji lepiej odbierać pieniądze osobiście.

Czy egzekutor może zająć zwrot podatku?

Jeżeli wewnątrz danym roku kalendarzowym dłużnik dokonał nadpłaty podatku, egzekutor ma prawo zająć należny mu zwrot pieniędzy. wewnątrz tym celu musi on wysłać zawiadomienie do Urzędu Skarbowego o zaległościach finansowych podatnika. Na podstawie tego dokumentu US przekazuje należny dłużnikowi zwrot na ręce komornika. Osoby zadłużone, które liczą na dodatkowy iniekcja gotówki ze zwrotu podatku, muszą więc pogodzić dokazywać ze stratą tych pieniędzy.

Czy egzekutor może zająć konto bankowe?

komornik zajmujący konto bankoweJak pisaliśmy wcześniej, bardzo ważne jest, by alimenty czy zasiłek nie wpływały na konto bankowe, gdyż mogą zostać zajęte przez komornika. Faktycznie, ma on prawo wejść na konto bankowe, oszczędnościowe czyż też lokatę oraz zablokować znajdujące się na zanim środki finansowe. Ale oraz tutaj prawo ustanawia pewne limity. Otóż wolne od zajęcia są kwoty do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wynagrodzenie to ustalane jest przez Główny Urząd przeciętny oraz w styczniu 2016 roku wyniosło 4101,36 z. Oznacza to, że komornik nie mógł zająć kwot do 12 304,08 zł. Limit ten jest jednokrotny oraz nieodnawialny. Na jego wysokość nie wpływa też posiadanie kilku kont bankowych. Takie prawo obowiązuje aczkolwiek wyłącznie do 7 września 2016. Potem dłużnicy będą mieli się niestety trochę gorzej…

Od 8.09.2016 w życie wejdzie znowelizowany przepis Prawa Bankowego mówiący, że środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego albo administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, wewnątrz którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu zbyt pracę (Dz. U Nr 200, poz. 1679, z późn. zm.20) ), przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Nowa suma wolna od zajęcia komorniczego będzie więc ustalana miesięcznie. Do końca roku 2016 będzie to trzy czwarte płacy minimalnej czyli 1387,50 zł. Zmiana ta silnie uderza w klientów (nowa kwota minimalna będzie mnóstwo niższa od obecnej). Eksperci twierdzą jednak, że reguła ten ma chronić zarówno interesy dłużników, jak oraz wierzycieli. Zanim nowe prawo wejdzie jednak w życie, warto dopilnować żeby środki otrzymywane np. z alimentów czy zasiłku nie trafiały na nasze konto. jedynie w ten sposób unikniemy nieprzyjemności związanych z ich przypadkowym zajęciem przez komornika.

(ks)

 

Ile może zabrać komornik? Ważne zmiany w prawie 4.68 (93.65%) 63 głosów Udostępnij: zdatny artykuł? Zapisz się do naszego newslettera.

Oprócz informacji o najlepszych pożyczkach, dostaniesz wiele ciekawych dodatków, których nie publikujemy na stronie.

Dlaczego warto się zapisać? Dowiesz się gdzie najkorzystniej wziąć pożyczkę. Dostaniesz informacje o nowych pożyczkodawcach na rynku. Otrzymasz wiele ciekawych dodatków nie publikowanych na stronie. Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu. Zaznacz wszystkie Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych Zgadzam się na przekazywanie informacji handlowych Rodzina 500+ a zdolność kredytowa. Wszystko, co musisz wiedzieć zanim pożyczysz! Oszukani przez chwilówkę. Gdzie poszukiwać pomocy?

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt Konsolidacyjny – czy wiesz jak powybierać najlepszy? Pożyczka od ręki, czyli gotówka już wewnątrz kilka minut Czy oszczędzania można się nauczyć? paleta edukacyjna Kapitalni.org od Wonga.pl Pożyczki dla zadłużonych, zatem co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *