Jak inwestować w złoto i srebro? Poradnik

Nie od dziś wiadomo, że metale szlachetne to jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej opłacalnych, ale również najprostszych inwestycji. Mówi się o nich „bezpieczne przystanie”. Dlaczego? Jak zacząć inwestować w złoto oraz srebro?

Bezpieczne przystanie

W ostatnich latach coraz częściej możemy się spotkać ze zjawiskiem kumulowania złota przez kraje (Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone). Robią one swego rodzaju zapasy tego szlachetnego surowca. Dlaczego? Złoto, jak oraz inne metale szlachetne, uważane jest za bezpieczną inwestycję. Na rynku funkcjonuje od setek lat oraz zawsze było w cenie. Dlaczego złoto oraz srebro nazywane są bezpiecznymi przystaniami? Rynek walutowy jest wysoce narażony na spekulacje oraz mocno zależny od polityki gospodarczej danego kraju czy krajów w danym czasie. Złoto czy srebro są wolne od spekulacji, są wartością uniwersalną. Najlepszym przykładem, który prawdopodobnie nam to zobrazować jest sytuacja, która nastąpiła na rynkach 9 listopada 2016 roku. Świat dowiedział się, że 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych został kontrowersyjny miliarder Donald Trump. Rynki zareagowały bardzo emocjonalnie, zaczęto masowo wyprzedawać dolara amerykańskiego, dlatego jego wartość poszła wysoce w dół. Co stało się ze złotem? Inwestorzy zaczęli zmykać właśnie w ten kruszec, dzięki czemu jego wartość wzrosła ach ponad 4%. Jaki z tego płynie wniosek? Gdy dzieje dokazywać coś na rynkach walutowych albo rynkach papierów wartościowych, złoto czyż srebro zawsze będą dużo bardziej bezpieczną inwestycją.

 

Inwestowanie w złoto oraz srebro – jak zacząć?

            Jeśli zgromadziliśmy kapitał, który chcielibyśmy zainwestować w złoto albo srebro, warto na początku wybrać kruszec. Złoto jest dużo bardziej popularne, jednak ostatnio coraz częściej mówi się o srebrze. Dlaczego? Po pierwsze, nabyte złoto w większości cały czas jest w obiegu, natomiast srebro wykorzystywane jest wewnątrz przemyśle oraz znika z rynku niemal bezpowrotnie. Po drugie, zapaśnictwo srebra się kurczą, surowca jest coraz mniej, co ma oddziaływanie na jego wartość rynkową. Po trzecie, banki centralne na całym świecie mają spore zapasy złota, dzięki którym mogą starać dokazywać wpłynąć na przykład na kurs dolara w momencie kryzysu. Srebra nie posiadają, więc nie mogą osłabić jego wartości.

 

Inwestycja w metale szlachetne – krok po kroku

Kiedy już podejmiemy decyzję w co chcemy zainwestować, należy zastanowić się, czy inwestujemy w metal wewnątrz fizycznej postaci, czy decydujemy się na fundusze, opcje, kontrakty terminowe. Sytuacja Niemiec oraz Francji, które mają problem z odzyskaniem fizycznego złota, będąc jego właścicielem na papierze pokazuje, że warto rozpatrzeć opcję ulokowania kapitału w fizyczną postać kruszcu.

            Analitycy twierdzą, że najwygodniejszą, najbezpieczniejszą oraz najbardziej opłacalną opcją są monety. Ważą one jedną uncję, czyli 31,1 gramów. Dlaczego są najbardziej opłacalne? Łatwo sprawdzić ich wiarygodność, co w przypadku sztabek jest ciut trudniejsze. Mamy również do czynienia z dużo większymi marżami wewnątrz przypadku złotych czy srebrnych monet, to znaczy, że możemy je dużo drożej sprzedać, jeśli będziemy chcieli to zrobić. Jakie monety wybierać? Monety bulionowe (bite specjalnie na cele inwestycyjne), nie kolekcjonerskie czy numizmatyczne, pochodzące z jakiejś kolekcjonerskiej edycji. Ich wartość jest zazwyczaj zbyt mocno zawyżona.

Jeśli nabywamy złoto albo srebro o wartości do 15 000 euro, możemy pozostać anonimowi. Ma to swoje zalety, dlatego też inwestorzy kupują surowiec osobiście, bez podawania swoich danych, bezpośrednio u dilera.

Jak znaleźć odpowiedniego dilera, który nas ani oszuka? Tutaj musimy dokonać dobrego wywiadu. Szukamy dilera, który: od dawna funkcjonuje na rynku, cieszy się dobrymi opiniami uznanych inwestorów, ma dostępne produkty i uczciwe ich ceny. Najlepiej zakupić materiał osobiście.

Mamy już swoje złoto oraz srebro- co dalej? Znajdujemy najlepszy dla siebie sposób przechowywania kruszcu: bezpieczny sejf, skrytka bankowa albo przechowywanie zakupionych produktów u samego dilera (często oferują oni takie usługi).

 

Kupowanie Złota oraz Srebra – To się opłaca

Najwięksi inwestorzy świata nieustannie powtarzają, że rynek walutowy jest rynkiem niepewnym, dlatego godzi się gromadzić złoto albo srebro dla zabezpieczenia swojego kapitału. Metale szlachetne zawsze były w cenie, niezależnie od sytuacji geopolitycznej, historycznej, od tego, czy na świecie panowała wojna czy względny pokój. Inwestycja w wymienione surowce wydaje się być rozsądnym sposobem na gwarancja sobie bezpieczeństwa finansowego.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *