Jak rozliczyć PIT 2016/2017? – Poradnik Online

Rozpoczął dokazywać okres rozliczeniowy. Wielu z nas zada sobie pytanie: w jaki sposób rozliczyć PIT 2016/2017? Poniżej kilka ważnych informacji oraz porad, które pomogą nam wybrać najbardziej dogodny dla nas sposób oraz właściwie zabrać się za wypełnienie deklaracji.

Jaki PIT wybrać oraz ku kiedy rozliczyć PIT?

Pierwszym krokiem każdego podatnika jest wybór odpowiedniego formularza podatkowego. Najpopularniejszym, najbardziej powszechnym jest PIT 37. Przeznaczony jest dla osób uzyskujących przychody między innymi z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, świadczeń socjalnych, kontraktów menedżerskich. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny wybrać PIT 36, natomiast te, które z działalności rozliczają się liniowo- PIT 36L. Oprócz tego mamy: PIT 16A (karta podatkowa), PIT 19A (osoby duchowne), PIT 28 (działalność gospodarcza rozliczana ryczałtowo i osoby uzyskujące przychód z najmu), PIT 38 (przychody z giełdy), PIT 39 (przychody ze sprzedaży nieruchomości), PIT 40 (składany przez pracownika w imieniu płatnika), PIT 40A (składki ZUS za świadczeniobiorcę).

Jeśli jesteśmy pewni, jaki rodzaj formularza powinniśmy wybrać, powinniśmy upewnić się co do terminu jego złożenia. PIT 40 i PIT 40A możemy rozliczać do końca lutego. Termin rozliczenia PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 oraz PIT 39 minie 2 maja 2017 roku. Rozliczający PIT 16A, PIT 19A i PIT 28 mieli czas do lutego.

Jak rozliczyć PIT za 2016?

Do wyboru mamy wiele możliwości. Pierwszą z nich jest tradycyjna, czyli pobranie z Urzędu Skarbowego odpowiedniego druku, wypełnienie go oraz przyniesienie do urzędu osobiście albo wysłanie pocztą. Mamy w zanadrzu jednak alternatywę w postaci rozliczenia online. ku dyspozycji mamy wiele darmowych narzędzi: programy komputerowe do ściągnięcia na nasz sprzęt, programy do rozliczeń online, aplikacja stworzona przez resort Finansów- e-deklaracje. Jeśli zdecydujemy się na wypełnienie formularza online, możemy za pomocą jednego kliknięcia wysłać go do odpowiedniego urzędu lub… wydrukować oraz zanieść osobiście.

Co ciekawe, z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie swojej deklaracji online. styl ten jest nie tylko sporą oszczędnością czasu, ale okazał dokazywać bezpieczny i wygodny. Nie musimy być posiadaczami elektronicznego podpisu- wsio jest łatwiejsze, niż nam się wydaje. Narzędzia do rozliczania online są intuicyjne, ułatwiają podatnikowi wypełnienie PITa dzięki tłumaczeniu mu kolejnych jego rubryk, wbudowany kalkulator.

O czym należy pamiętać w 2017?

Nie godzi się czekać do ostatniej chwili, by rozliczyć PIT 2016/2017. Im poprzednio to zrobimy, tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. jeżeli zdecydujemy się na wysłanie deklaracji pocztą, pamiętajmy, że musimy to zrobić listem poleconym, a za datę złożenia formularza uznana będzie data stempla pocztowego. Jeśli nie do końca rozumiemy wszystkie zagadnienia związane z rozliczaniem podatku, możemy skorzystać z broszur przygotowanych wskutek Ministerstwo Finansów (na stronie ministerstwa).

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *