Jak sprawdzić, czy jestem w Big Infomonitor?

Kiedy pożyczkobiorca spóźnia się ze spłatą pożyczki, jego dane mogą trawić do kilku baz dłużników, z którymi współpracuje wybrana przez niego firma pożyczkowa. Na łamach naszego serwisu omówiliśmy już takie rejestry jeśli BIK, BIG Erif czy KRD. Dzisiaj pora na ostatni z nich czyli Big Infomonitor.

Kontrola zdolności kredytowej klienta to wymóg Ustawy o kredycie konsumenckim wedle której powinny działać wszystkie firmy pozabankowe. Pożyczkodawcy nie muszą jednak sprawdzać każdej z dostępnych baz dłużników. Same mogą wybrać instytucje, z którymi będą współpracować. Jedną z nich jest właśnie BIG Infomonitor.

Big Infomonitor – co to za rejestr?

Zgodnie z Ustawą o BIG z dn. 9.04.2010 roku, BIG Infomonitor jest podmiotem, który gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu zarówno osób fizycznych, jak oraz przedsiębiorstw. Jest to jedyna instytucja, która umożliwia także dostęp do danych zgromadzonych przez kancelaria Informacji Kredytowej czy Związek Banków Polskich.

zasada działania BIG InfomonitorPrzepływ informacji pomiędzy BIG Infomonitor tymczasem innymi jednostkami źródło: BIG Infomonitor

Wpisu dłużnika ku BIG Infomonitor mogą dokonać banki, firmy pożyczkowe, przedsiębiorcy, instytucje państwowe, a także klienci indywidualni. Jednocześnie, lista ten umożliwia złożenie zapytania o historię finansową danego podmiotu. W tym aspekcie występują jednak pewne ograniczenia. Osoba prywatna nie może bowiem złożyć zapytania ach historię finansową innego klienta indywidualnego. Może ona tylko sprawdzić np. jakieś przedsiębiorstwo, a także zamówić relacja na swój temat oraz monitorować jakie informacje zgromadził o niej BIG. Takie działanie daje wstępne orientacja na temat zaległości finansowych oraz pozwala szybko zareagować, gdy dane klienta trafią do rejestru np. skutkiem próby wyłudzenia pożyczki bądź pomyłki wierzyciela.

Każdy kto chce współpracować z BIG Infomonitor oraz dopisywać dłużników, musi najpierw zawrzeć z tym rejestrem stosowną umowę określającą zakres świadczonych usług. Jeżeli natomiast potrzebujesz sprawdzić co ten rejestr wie o tobie, wystarczy trwająca kilka minut rejestracja online.

Konto w BIG Infomonitor czyli jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Aby posprawdzać jakie informacje posiada o tobie BIG Infomonitor wystarczy wejść na stronę system.big.pl oraz założyć konto na swoje nazwisko. Następnie konieczne będzie potwierdzenie założenia profilu w BIG Infomonitor (mail z linkiem weryfikacyjnym) oraz podanie danych osobowych. System poprosi cię także ach przeskanowanie dowodu osobistego z dwóch stron. Skany te wgrywa się bezpośrednio w swoim panelu klienta, tymczasem dzięki odpowiednim zabezpieczeniom nie musisz obawiać się, iż trafią one w niepowołane ręce.

Big Infomonitor musi mieć trochę czasu na zweryfikowanie twojego dowodu oraz podanych przez ciebie danych. Kiedy proces ten zakończy się pozytywnie, zostaniesz o tym powiadomiony mailowo.

Od tego momentu twoje konto w BIG Infomonitor stanie się aktywne, a ty będziesz mógł zamówić relacja dotyczący twoich zaległości finansowych. Dokument ten możesz wziąć bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Jeśli potrzebujesz takiego raportu częściej, każdorazowo będziesz musiał zapłacić za jego stworzenie 6,50 zł.

biginfomonitor

Kiedy twoje dane trafią do BIG Infomonitor?

Nie wszystkie informacje o twoim zadłużeniu trafią od razu do BIG Infomonitor. by w ogóle tak się stało muszą zostać spełnione następujące warunki:

twój dług musi wynosić min. 200 zł musisz spóźniać się ze spłatą min. 60 dni minęło 14 dni od momentu, jak wierzyciel poinformował cię o zamiarze wpisania cię ku bazy BIG Infomonitor

Tego typu wpisy mogą utrudnić ci wzięcie kredytu, zaciągnięcie pożyczki, a choćby zakupy na raty. Inaczej mówiąc, bardzo komplikują życie. Dlatego jeśli tylko raport z BIG Infomonitor wykaże, że masz jakiś przeterminowany dług, postaraj się jeśli najszybciej coś z nim zrobić.

Czy można pozbyć się historii z Big Infomonitor?

Jedynym sposobem na wykreślenie swoich danych z bazy BIG Infomonitor jest spłacenie całego długu. Kiedy tego dokonasz, twój kredytodawca ma 14 dni na poinformowanie rejestru o uregulowaniu zobowiązania. Jeśli tego nie zrobi może zostać obciążony grzywną w wysokości 30 tys. zł. Monitorując siebie w BIG Infomonitor z łatwością sprawdzisz, czy wywiązał się on ze swojego obowiązku, a negatywne wpisy na twój temat zostały usunięte.

Big Infomonitor tymczasem chwilówki

Firmy pozabankowe często sięgają do bazy BIG Infomonitor. Najczęściej robią te instytucje, które nie współpracują z BIK. Jeśli jednak korzystają z BIG Infomonitor, mogą czerpać dane także z Biura Informacji Kredytowej (jak już wspomnieliśmy, BIK oraz BIG Infomonitor wymieniają się informacjami).

Oczywiście, to że pożyczkodawca sprawdza BIK Infomonitor nie oznacza automatycznie, że dostaje on personalia także z BIK. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki pakiet usług wykupiła dana firma pozabankowa. wewnątrz wersji podstawowej, pożyczkodawca dostaje informacje wyłącznie z BIG Infomonitor. Pakiet rozszerzony zawiera natomiast także wiadomości przekazane przez Biuro Informacji Kredytowej.

A jak sprawdzić jaki pakiet posiada pożyczkodawca? Firmy pozabankowe raczej nie chcą ujawniać takich informacji. W naszej porównywarce znajdziesz aczkolwiek oferty pożyczek, które nie korzystają z danych z BIK w żaden z możliwych sposobów. Wystarczy, iż klikniesz w poniższy link:

Ranking pożyczek bez BIK

Chcesz sprawdzić siebie w innych rejestrach? Zobacz jak to zrobić!

Sprawdź, czy jesteś w BIK

Sprawdź, czy jesteś w KRD

Sprawdź, czy jesteś w BIG ERIF

(ks)

 

Twoja ocena Udostępnij: zdatny artykuł? Zapisz się do naszego newslettera.

Oprócz informacji o najlepszych pożyczkach, dostaniesz wiele ciekawych dodatków, których nie publikujemy na stronie.

Dlaczego warto się zapisać? Dowiesz się gdzie najkorzystniej wziąć pożyczkę. Dostaniesz informacje o nowych pożyczkodawcach na rynku. Otrzymasz wiele ciekawych dodatków nie publikowanych na stronie. Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu. Zaznacz wszystkie Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych Zgadzam się na przekazywanie informacji handlowych Rozwód z bankiem. Jak zamknąć konto? Zostaw pulares w domu, płać telefonem – o płatnościach mobilnych słów kilka

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt Konsolidacyjny – czy wiesz jeśli wybrać najlepszy? Pożyczka od ręki, czyli gotówka już w kilka minut Czy oszczędzania można się nauczyć? Platforma edukacyjna Kapitalni.org od Wonga.pl Pożyczki dla zadłużonych, czyli co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *