Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

logo BIK

Co robi pula albo firma pożyczkowa zanim pożyczy nam jakiekolwiek pieniądze? Sprawdza naszą dotychczasową historię kredytową w rejestrach dłużników np. w BIK. Negatywne wpisy w takich bazach mogą uniemożliwić nam zdobycie jakiejkolwiek gotówki!

Po co bankom BIK?

Bank albo każda inna instytucja finansowa musi ocenić czy pożyczenie pieniędzy danemu klientowi jest bezpieczne. A jak ma to zrobić jeśli nic o nim nie wie? Najprościej sprawdzić jak wywiązywał się z dotychczasowym zobowiązań finansowych oraz czy jego ewentualne aktualne długi ani przeszkodzą w spłacie kolejnego zobowiązania. W tym przypadku ranking pożyczek bez BIK może okazać się dla Ciebie niezbędny.

Jeśli klient posiadał jakieś zaległości w spłacie np. kredytu, dla banku prawdopodobnie być to sygnał ostrzegawczy – taki klient prawdopodobnie być problematyczny, dlatego zanim bank pożyczy mu gotówka musi się dobrze zastanowić. Także oraz tym wspólnie klient może bowiem nie płacić rat na czas, co dla banku może oznaczać trudności z odzyskaniem swoich środków.

Inaczej mówiąc BIK jest po to, aby w jednym miejscu gromadzić informacje o zaciąganych przez nas długach oraz naszej umiejętności radzenia sobie z nimi. Na tej podstawie tworzy się nasz obraz jako klienta godnego zaufania oraz terminowego bądź też osoby, która dla banku czyż też innej instytucji finansowej może być niewiarygodna.

BIK – co on o mnie wie?

Za każdym razem gdy bierzesz kredyt, pożyczkę czy też zaciągasz inne zobowiązanie finansowe, wiadomość o tym trafia do Biura Informacji Kredytowej (o ile oczywiście wybrany przez ciebie pożyczkodawca współpracuje z BIK). Do rejestru przekazywane są twoje dane osobowe, a także informacje o rodzaju zobowiązania takie jeśli np. typ kredytu, ilość rat itp. Baza ta odnotuje także poręczenia kredytów, których dokonasz. Następnie już w trakcie trwania danego zobowiązania do BIK trafiają informacje o tym czy spłacasz je terminowo czyż też posiadasz jakieś zaległości. Dane te aktualizowane są raz w miesiącu przez cały okres w którym spłacasz swój dług.

megafonOczywiście aby twoje dane mogły trafić do BIK musisz wyrazić na to zgodę. Zwykle jednak nie masz wyjścia, bo zgoda ta zawarta jest najczęściej w umowie kredytowej. Jeśli więc chcesz pożyczyć pieniądze musisz zgodzić dokazywać na przekazywanie informacji o tobie do Biura Informacji Kredytowej.

Jeśli spłacisz zobowiązanie terminowo – informacje o tobie znikną z rejestru. Nie ma jednak sensu pozbywać się pozytywnej historii kredytowej – dzięki temu rośnie przecież twoja wiarygodność w oczach banku. Dlatego też podczas zawierania umowy (lub wewnątrz czasie jej trwania) o kredyt zaznacz u pożyczkodawcy, że chcesz aby twoje dane były dostępne wewnątrz BIK także po spłacie zobowiązania. W ten styl będą one dostępne przez tak długo jak zechcesz – jednak nie dłużej niż przez 5 lat. W każdej chwili możesz też cofnąć wyrażoną poprzednio zgodę.

Jeżeli jednak spóźnisz się ze spłatą długu 60 dni oraz od otrzymania monitu od pożyczkodawcy upłynie 30 dni BIK może przeobrażać informacje o tobie przez 5 lat od dnia spłaty zobowiązania – oraz to bez twojej zgody. Rejestr ten ma także prawo korzystać z twoich danych do celów statystycznych przez 12 lat – w żaden sposób nie wpływa to jednak na twoją historię kredytową.

Własna historia kredytowa z BIK – za darmo?

Choć dostęp do danych Biura Informacji Kredytowej mają tylko banki i instytucje współpracujące z rejestrem, każda osobnik może też uzyskać indywidualny raport na swój temat. Taką informacje zupełnie bezpłatnie można pobrać raz na pół roku. Jak to zrobić? Bardzo prosto – wystarczy wejść na stronę internetową BIK oraz zorganizować konto.

Do wyboru mamy następujące opcje konta:

Informacja ustawowa – raz na 6 miesięcy możesz pobrać bezpłatny raport zawierający wszystkie informacje jakie banki przekazały na twój temat do BIK. Profil Kredytowy Plus – dzięki niemu masz stacjonarny dostęp do bazy BIK, sprawdzisz nie tylko swoją historię kredytową, ale poznasz także twój scoring punktowy. BIK Pass – oferuje dostęp do informacji ach twoich zobowiązaniach i ocenie punktowej. Uzyskany raport możesz wydrukować jako dokument bądź też udostępnić za pomocą maila oraz smsa. Alerty BIK – gdy ku bazy wpłynie informacja o kredycie na twoje godność natychmiast otrzymasz powiadomienie smsowe – uchroni cię to przed wyłudzeniami pożyczek.

Zarejestruj dokazywać w BIK

Aby jednak Biuro Informacji Kredytowej miało pewność, że konto rzeczywiście należy ku osoby, której dane zostały podane w formularzu rejestracyjnych, baza ta będzie musiała zweryfikować twoją tożsamość. Weryfikację tę można przeprowadzić na trzy sposoby:

przesyłasz do BIK skan dowodu osobistego (załączasz plik ku formularza) i numer konta, z które wykonasz cesja weryfikacyjny w wysokości 1 zł. Konto musi istnieć twoim prywatnym rachunkiem – nie podawaj więc numeru konta dzielonego z kimś bądź firmowego. Na podstawie otrzymanych z tych źródeł BIK zweryfikuje czy zgadzają się one ze sobą. Jeśli tak, smsem otrzymasz kod weryfikacyjny, który następnie musisz podać w Panelu Użytkownika. Korzystając z tej opcji raport możesz dostać już w 15 minut! podpisujesz formularz za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Kiedy BIK potwierdzi autentyczność podpisu wyśle ci smsem kod weryfikacyjny. Kod ten podajesz w Panelu Użytkownika. po wypełnieniu formularza, na podany adres otrzymasz list polecony z kodem nr 1. Kod ten podajesz w Panelu Użytkownika. Jeżeli będzie on prawidłowy otrzymasz smsa z kodem nr 2 – jego także musisz podać w Panelu Użytkownika. Gdy obie te czynności wykonasz prawidłowo, uzyskasz przystęp do raportu o sobie.

Dlaczego warto mieć swoje konto w BIK?

Jak widać uzyskanie informacji z Biura Informacji Kredytowej jest bardzo proste. Warto posiadać do nich przystęp z kilku względów:

na bieżąco monitorujesz położenie swoich zobowiązań finansowych możesz szybko reagować gdy ku rejestru trafią błędne dane na twój temat potrafisz ocenić swoje szanse na kredyt jeszcze przed pójściem do banku uchronisz się przed wyłudzeniem pożyczki na twoje nazwisko oraz nieświadomym zadłużeniem

Sporo osób boi się Biura Informacji Kredytowej. Niepotrzebnie. Rejestr ten może bowiem uratować nas przed niekontrolowanym zadłużaniem się czy to na skutek własnych działań czy też poczynań osób postronnych. Warto zatem wyzyskiwać z możliwości jakie daje BIK oraz mieć swoje finansowe zobowiązania pod kontrolą.

Zastanawiasz dokazywać nad pożyczką bez BIK? Koniecznie sprawdź z czym to się wiąże!

Jak sprawdzić czyż jestem w BIK? 4.84 (96.88%) 64 głosów Udostępnij: Przydatny artykuł? Zapisz się do naszego newslettera.

Oprócz informacji o najlepszych pożyczkach, dostaniesz wiele ciekawych dodatków, których nie publikujemy na stronie.

Dlaczego warto dokazywać zapisać? Dowiesz dokazywać gdzie najkorzystniej wziąć pożyczkę. Dostaniesz informacje o nowych pożyczkodawcach na rynku. Otrzymasz wiele ciekawych dodatków ani publikowanych na stronie. Wysyłamy max. 1 wiadomość wewnątrz miesiącu. Zaznacz wszystkie Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Zgadzam dokazywać na przetwarzanie danych osobowych Zgadzam się na przekazywanie informacji handlowych Idą święta! Sprawdź 7 porad jak bezpiecznie pożyczać! Przelew weryfikacyjny – o co w tym chodzi?

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt Konsolidacyjny – czy wiesz jak powybierać najlepszy? Pożyczka od ręki, czyli gotówka już wewnątrz kilka minut Czy oszczędzania można się nauczyć? paleta edukacyjna Kapitalni.org od Wonga.pl Pożyczki dla zadłużonych, zatem co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *