Karuzela VAT – Na czym polega mechanizm?

Zapewne każdy z nas kiedyś spotkał się z pojęciem „karuzela VAT”. Na czym polega ten proceder? Dlaczego ten rodzaj oszustwa sprawia, że budżet państwa uszczupla się? Czym zagrożone jest dopuszczenie się tego przestępstwa?

Mechanizm karuzeli VAT

Trzeba od początku postawić sprawę jasno- karuzela VAT to jedno z najpoważniejszych przestępstw podatkowych, które spotykane jest w wielu krajach. To skomplikowany proceder mający na celu wyłudzenie ze skarbu państwa zwrotu podatku VAT, którego w rzeczywistości… w ogóle się ani zapłaciło.

Podatnicy tworzący karuzelę VAT często organizują całą strukturę, ułatwiającą im dokonanie przestępstwa. To sieć powstała z kilku, często nawet kilkunastu przedsiębiorstw. Wykazują one transakcje handlowe, do których w rzeczywistości przenigdy nie doszło. Formują się w tym celu spółki, które otwierają konto bankowe, rejestrują się oraz pozornie zaczynają swoją działalność. Są to tak zwane spółki symulujące. Bywa tak, że podmiot naumyślnie wyłudzić VAT odkupuje już istniejące działalności gospodarcze, które już zakończyły swoją aktywność albo właśnie miały to zrobić. Są to przedsiębiorstwa symulujące nabyte.

 

Kiedy już struktura jest gotowa, przedsiębiorstwa te dokonują zakupu towaru w wielu transakcjach. Następnie odsprzedają go następnej spółce. wir towarem często opiewa na bardzo wysokie kwoty rzędu kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Nie trzeba dodawać, że wir tym towarem jest tylko pozorny. Ostatnim etapem jest próba wyłudzenia zwrotu rzekomo zapłaconego podczas tych wszystkich transakcji podatku VAT ze skarbu państwa.

 

Karuzela VAT – demaskowanie przedsięwzięcia

Często karuzela podatkowa nie dochodzi do skutku z powodu kontroli Urzędu Skarbowego oraz innych upoważnionych ku temu organów. Szybko okazuje się, że firmy rzekomo obracające towarem nie mogły fizycznie dokonać tych transakcji: nie miały odpowiedniej liczby pracowników, warunków magazynowych, etc. Ponadto ciężko uwierzyć w to, że nowo powstała spółka jest w stanie od razu kręcić tak dużą ilością towarów.

Trudności w przeciwdziałaniu karuzeli podatkowej pojawiają dokazywać w momencie, kiedy jej uczestnikami są przedsiębiorstwa z różnych krajów. Praktykuje się również podstawianie fikcyjnych prezesów firm, nie posiadających polskiego obywatelstwa. Osoba taka często dopełnia wszelkich formalności, ale już następnie nie ma większego udziału w oszustwie.

 

Karuzela VAT w Polsce – kilka faktów

Najczęściej wykorzystywanymi towarami w celu zbudowania karuzeli VAT są surowce (szczególnie złoto), tworzywa sztuczne, wszelkiego rodzaju paliwa, sprzęt elektroniczny. Zależnością, którą często spotyka się w strukturach karuzel podatkowych jest fakt podstawiania tzw. słupów, czyli osoby, które nie są ku końca świadome do czego zostanie wykorzystany fakt założenia przez nich działalności gospodarczej oraz uczestniczenia w tajemniczym procesie. Dostają za to na ogół małe wynagrodzenie, nie znają prawa oraz nie mają pojęcia, na co naprawdę się zgodzili.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *