Morawiecki: Podatek jednolity realny w 2018 roku

P. Tracz/ KPRM (P. Tracz/ Chancellery of the Prime Minister of Poland)

Znamy więcej szczegółów w sprawie jednolitego podatku, który został zapowiedziany przez rząd. Wicepremier, minister rozwoju oraz finansów Mateusz Morawiecki potwierdził, że projekt połączenia PIT, ZUS oraz NFZ jest przesądzony oraz realne jest jego wprowadzenie wewnątrz 2018 roku.

Słowa “podatek jednolity realny w 2018 roku” nie wskazują jednak na to, żeby faktycznie ten podatek w 2018 roku się pojawił. Cała wypowiedź Wicepremiera jest utrzymana bardziej w tonie uspokojenia nastrojów oraz uchylenia rąbka tajemnicy niż formalnych zapewnień.

Jednak podwyżka podatków?

Chociaż w początkowych głosach o ustawie mówiono o tym, iż nie będzie się wiązał z podwyżką podatków, między słowami Mateusza Morawieckiego można wyczytać przeciwną informację:

„Jeśli będą jakiekolwiek podwyżki, to ani będą dotkliwe”

Ciężko określić co w tym przypadku dla kogo jest dotkliwe, ale z tak ogólnych zapowiedzi zazwyczaj niestety wychodzi na niekorzyść podatników.

Ulgi podatkowe pozostaną?

Według zapowiedzi wicepremiera, ulgi podatkowe dla małżonków czy osób samotnie wychowujących dziecko nie zostaną zlikwidowane. Nie wiemy natomiast co z pozostałymi udogodnieniami dla podatników. Większość Polaków ani odczuje zmiany w wysokości podatków – ten wniosek wybrzmiewa ze słów Morawieckiego.

Kto odczuje?

Wchodząc w sferę totalnych dywagacji, bo przy takiej dawce informacji na nic innego nie można się zdać, jednorodny podatek odczują zapewne osoby z wyższymi zarobkami, które nie są “większością Polaków”. Może się to wiązać z obostrzeniem ulg podatkowych, albo drobnym zwiększeniem progu podatkowego. Szczegóły będziemy poznawać na pewnie z czasem.

 

A Wy? Jaki macie stosunek do nowego projektu rządu?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *