Nie spłacasz kredytu? Sprawdź co ci grozi!

Setki tysięcy Polaków borykaja się ze spłatą swoich zobowiązań wobec banków. jeżeli pożyczyliśmy – trzeba oddać. Co się jednak stanie kiedy wskutek życiowych zawirowań nie jesteśmy w stanie tego zrobić? Prześledźmy możliwe scenariusze

Z reguły wystarczy miesiąc poślizgu aby skontaktował się z nami przedstawiciel banku by sprawdzić dlaczego nie wywiązujemy się z umowy. Unikanie takiego kontaktu w jak nam nie pomoże. Co więcej, zazwyczaj prowadzi ku tego, że bank zaczyna podejmować wobec nas bardziej drastyczne kroki. Zawsze warto zatem porozmawiać z konsultantem oraz spróbować ustalić inne warunki spłaty kredytu, dostosowane do naszych aktualnych możliwości.

Jeżeli aczkolwiek na negocjacje jest już za późno, bank ma dwa wyjścia: lub obniży nam kwotę przyznanego kredytu lub rozwiąże umowę. Oznacza to, że w ciągu 30 dni będziemy musieli oddać udostępnione nam fundusz finansowe. Jeśli po upływie tego czasu bank wciąż nie otrzyma tego, co do niego należy, prawdopodobnie sprzedać nasz dług firmie windykacyjnej lub prowadzić działania windykacyjne na własną rękę.

Windykacja na dwa sposoby

W przypadku gdy pula zdecyduje się na samodzielne działanie, zobowiązany jest ku wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego. Następnie musi złożyć ku sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności temu tytułowi. Po rozpatrzeniu wniosku przez sąd oraz pozytywnej decyzji, tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności stanowi podstawę ku egzekucji komorniczej.

Jeżeli jednak bank zdecyduje się na usługi firmy windykacyjnej, to właśnie oj przedstawiciele będą kontaktować z kredytobiorcą. W pierwszej kolejności będą oni próbowali znaleźć najkorzystniejsze dla obu stron rozwiązanie, np. zaproponują rozłożenie długu na dogodniejsze raty. Jeśli kredytobiorca nie będzie jednak chciał z nimi współpracować, skierują oni wniosek do sądu o edycja sądowego nakazu spłaty. Gdy taki nakaz zostanie wydany, dłużnik ma czternaście dni (począwszy od dnia doręczenia nakazu) na uregulowanie swojego zadłużenia albo wniesienie zastrzeżeń.

Oko w oko z komornikiem

W przypadku gdy tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności albo sądowy nakaz spłaty nic nie wskórają, do gry wejdzie komornik. W pierwszej kolejności skupi się on na naszym wynagrodzeniu. Według przepisów, na poczet długu może on zająć maksymalnie połowę naszej wypłaty, z tym, że nie może nam pozostawić mniej niż wynosi średnia krajowa. Jeśli więc ani zarabiamy więcej niż płaca minimalna, komornik nie prawdopodobnie zająć żadnego kawałka naszej pensji. Niezależnie od wysokości naszej wypłaty, może on jednak zająć nasz inny majątek, czyli np. dom.

Porównaj nim weźmiesz

Jak widać, skutki braku spłaty kredytu mogą być naprawdę opłakane. Dlatego nigdy ani należy uchylać się od kontaktów z bankiem oraz już przy pierwszych trudnościach w spłacie próbować podążyć na kompromis. Wielu dramatów związanych z niespłaconym kredytem dało by się także uniknąć gdybyśmy wcześniej dokładniej porównywali oferty. Często skuszeni reklamą “atrakcyjnego” kredytu szybkościowo biegniemy do banku nie zastanawiając się po drodze, że gdzie indziej ten sam kredyt można otrzymać o wiele taniej. Dlatego zanim zdecydujemy się wstąpić w zażyłą relację z bankiem na dobrych parę lat, porównajmy oferty kredytów w porównywarkach online takich jak np. Sowa Finansowa.

Nie spłacasz kredytu? Sprawdź co ci grozi! 2 (40%) 2 głosów Udostępnij: Przydatny artykuł? Zapisz się do naszego newslettera.

Oprócz informacji o najlepszych pożyczkach, dostaniesz dużo ciekawych dodatków, których nie publikujemy na stronie.

Dlaczego warto się zapisać? Dowiesz się gdzie najkorzystniej wziąć pożyczkę. Dostaniesz informacje o nowych pożyczkodawcach na rynku. Otrzymasz wiele ciekawych dodatków nie publikowanych na stronie. Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu. Zaznacz wszystkie Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych Zgadzam się na przekazywanie informacji handlowych Pożyczki społecznościowe – tak skończą chwilówki? Kredyt oraz pożyczka – to nie to samo!

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt Konsolidacyjny – czy wiesz jak powybierać najlepszy? Pożyczka od ręki, czyli gotówka już wewnątrz kilka minut Czy oszczędzania można się nauczyć? paleta edukacyjna Kapitalni.org od Wonga.pl Pożyczki dla zadłużonych, zatem co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *