Nieszczelność ViaSMS.pl

haker

Portal niebezpiecznik.pl wykrył, że z serwisu pożyczkowego ViaSMS.pl udzielającego pożyczek tzw. chwilówek wyciekają personalia klientów. Opisał przy tym dokładnie jak to wyglądało oraz co mogli uzyskać postronni zainteresowani. Groźna sytuacja? Bardzo! Co grozi tym, których dane wyciekły? jeśli to było możliwe?

Portal opisał styl poboru danych prosto oraz czytelnie. Wystarczyło przy pobieraniu przez klienta druku umowy wpisać zamiast swojego numeru wniosku jakiś inny, kolejny albo poprzedni. Wtedy otrzymywało się cudze dane takie jak imię oraz nazwisko, numer pesel, adres, mail, telefon oraz numery dokumentów osobistych.

Sytuacja o tyle niebezpieczna, iż dane te mogą posłużyć przestępcom do różnego rodzaju przestępstw, w tym brania pożyczek na cudze rachunek czy tzw. phishingu. Poinformowana firma pożyczkowa bardzo szybkościowo zablokowała możliwość dalszego pobierania danych osobowych, co ani zmienia faktu, że wyciek był, czyli wszyscy oj klienci mogą poczuć się niepewnie.

Myśleć oraz uważać

Co w takiej sytuacji mają robić potencjalne ofiary oszustów? Po pierwsze wysoce uważać na maile, które będą otrzymywać – pośród nich na takie, które będą prosić o personalia albo przelewy. Dla oszustów spreparowanie maila przypominającego formalny komunikat firmy pożyczkowej albo banku (tyle, że ze zmienionym numerem konta) to łatwizna. Po drugie godzi się sprawdzać wszelkie operacje finansowe, które z naszymi danymi mogą wykonywać osoby trzecie. Przy ubieganiu się ach pożyczkę czy kredyt pytanie o nasz stan finansów trafia zwykle do BIK-u – warto założyć tam więc konto klienta, dzięki któremu możemy sprawdzać potencjalne operacje związane z naszą osobą.

Jeśli np. ktoś będzie chciał na nasze konto wycyganić kredyt pożyczkodawca do którego się zwróci zasięgnie informacji w BIK, a my otrzymamy alert. To dla nas sygnał, że ktoś kręci się wokół pieniędzy posługując się naszymi danymi osobowymi. Należy wówczas wyjść z wnioskiem do owej instytucji finansowej oraz objaśnić dlaczego oraz na czyj wniosek sprawdza nas bazie BIK-u. Jak założyć konto w BIK oraz jeśli czerpać z tej bazy informacje pisaliśmy w artykule „Jak sprawdzić czy jestem w BIK?„

Zarejestruj się w BIK

Zastrzegam oraz wyrabiam nowy

Najistotniejszą sprawą oraz słabym ogniwem całego procesu wyłudzania pieniędzy jest w takiej sytuacji dowód osobisty. Jeśli obawiamy się, że prawdopodobnie nastąpić atak oszustów możemy taki dokument zastrzec, zatem w konsekwencji zastąpić go nowym. Trochę z tym kłopotów oraz kosztów ale lepiej spać spokojnie. czyż usiłowania wyłudzeń na cudzy dowód zdarzają się często? W 2014 roku udaremniono niespełna 9 tysięcy takich prób na kwotę prawie 400 mln zł, zatem średnio w każdym przypadku na ok.45 tys. złotych!

Jednym ze sposobów zastrzeżenia dowodu osobistego jest wykorzystanie konta klienta na stronie BIK-u (www.bik.pl). Jeśli go jeszcze nie posiadamy wystarczy je (bezpłatnie) założyć oraz w zakładce ‘Moje dane’ wybrać opcję ‘Zastrzeż dokument’. Informacja o wyłączeniu dowodu osobistego z obiegu w kilka minut dotrze m.in. do wszystkich banków w Polsce ale także np. do operatorów telefonii komórkowej. Kolejnym etapem będzie już tylko odwiedziny w stosownym urzędzie oraz wyrobienie nowego dokumentu.(j)

Twoja ocena Udostępnij: Przydatny artykuł? Zapisz się do naszego newslettera.

Oprócz informacji o najlepszych pożyczkach, dostaniesz wiele ciekawych dodatków, których nie publikujemy na stronie.

Dlaczego godzi się się zapisać? Dowiesz się gdzie najkorzystniej wziąć pożyczkę. Dostaniesz informacje ach nowych pożyczkodawcach na rynku. Otrzymasz wiele ciekawych dodatków nie publikowanych na stronie. Wysyłamy max. 1 wieść w miesiącu. Zaznacz wszystkie Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych Zgadzam się na przekazywanie informacji handlowych Pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego? To możliwe! Koniec eldorado firm pożyczkowych. Idą zmiany – nowicjuszka ustawa od 11 marca

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt Konsolidacyjny – czyż wiesz jak wybrać najlepszy? Pożyczka od ręki, zatem gotówka już w kilka minut Czy oszczędzania wolno się nauczyć? Platforma edukacyjna Kapitalni.org od Wonga.pl Pożyczki dla zadłużonych, czyli co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *