PIT 36, 36l, 37, 38: Broszury Informacyjne

Powoli zaczyna się okres rozliczeniowy. Podatnicy jak co roku zastanawiają się nad różnego rodzaju udogodnieniami, które ułatwią im uporanie się z formularzami. Jednym z nich są broszury. Od lat stanowią nieocenioną wspomożenie przy wypełnianiu PITów. Co więcej, można z nich skorzystać całkowicie za darmo.

Broszury Informacyjne do PIT, czyli…

            Broszury to opracowana oraz udostępniona przez Ministerstwo Finansów pomoc podatnikom przy wypełnianiu formularzy podatkowych. Są to swego rodzaju instrukcje wypełniania PITów, które nie jedynie wskażą, jak krok po kroku rozliczyć każdy z nich, lecz wyjaśnią wszelkie wątpliwości, które może posiadać osoba wypełniająca. Uaktualniono broszury do PIT 28, PIT 38, PIT 36L, PIT 37 i PIT 38.

Można z nich skorzystać między innymi za pośrednictwem internetu. Dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (odpowiednio w każdym dziale): www.finanse.mf.gov.pl.

PIT czyli nie taki diabeł straszny…

            Wielu z nas nie wie, jak rozwiązać dylematy związane z poprawnym wypełnieniem swojego zeznania podatkowego. Ci, którzy robią to po raz pierwszy, częstokroć nie wiedzą, jaki PIT powinni wybrać. Z pomocą przychodzą wspomniane już broszury. Na stronie Ministerstwa Finansów znajdziemy broszurę-poradnik, która podpowie, jaki rodzaj deklaracji powinniśmy wypełnić.

Każda z broszur na samym początku dokładnie opisuje dla kogo przeznaczony jest wskazany PIT. Objaśnia również, jak możemy rozliczyć się, jeśli chcemy to zrobić wspólnie z małżonkiem albo samotnie wychowujemy dzieci. Następnie poznamy podstawę prawną naszego rozliczania się w dany sposób (ustawę i artykuł). Kolejno dowiemy się z broszury do kiedy mamy czas złożyć wybrany wskutek nas PIT. Brzmi dziecinnie prosto oraz takim też okazuje dokazywać rozliczenie z pomocą odpowiedniego „przewodnika”.

Pobierz formularze PIT 2016/2017:

PIT 36

PIT 36l

PIT 37

PIT 38

 

Instrukcja wypełnienia PIT Krok po kroku

            Kiedy już jesteśmy pewni, że wybraliśmy właściwy formularz, nasza broszura „przeprowadzi nas” wskutek kolejne etapy wypełniania go. Podpowie, jakie dane powinniśmy zamieścić wewnątrz poszczególnych częściach, wskazując na podstawie jakich regulacji prawnych musimy to zrobić. Możemy dowiedzieć się, jakie przychody powinniśmy zamieścić w naszym dokumencie, a jakich nie uwzględniać. Następnie wskazuje miejsce, w którym wspomniane dochody wpisujemy (najczęściej potrzebne nam na tym etapie informacje znajdziemy na PIT 8C, PIT 11, PIT 11A, PIT 40A, IFT 1/IFT 1R czy PIT-R).

W broszurze zamieszczono odpowiedź na zapytanie jakie koszty uzyskania przychodu możemy uwzględnić, jak poprawnie wpisać przychody uzyskiwane na przykład z tytułu najmu albo dzierżawy, czy oraz gdzie zamieścić przychody uzyskiwane przez małoletnie dzieci albo z tytuły pracy za granicą, oraz tak dalej… W kolejnych etapach znajdujemy podpowiedź które kwoty oraz w jaki sposób ze sobą podsumowywać i jaką kwotę wolną od podatku możemy odpisać.

Z Broszurami Prosto, czytelnie oraz za darmo

            Broszury napisane są prostym, zrozumiałym językiem, który omija urzędowy żargon. Stanowią swego rodzaju „instrukcję obsługi” PITa. W dodatku każdy ma do nich dostęp, ponieważ można całkiem darmowo ściągnąć je w pliku PDF ze strony Ministerstwa Finansów. Z taką pomocą rozliczanie się z Urzędem Skarbowym jest mnóstwo łatwiejsze.

Wielu Polaków coraz częściej sięga po rozliczenia online. Dostępne programy również w bardzo czytelny sposób objaśniają kolejne kroki przebrnięcia wskutek formularz podatkowy. Jedno jest pewne- korzystając z dostępnych pomocy, zmniejszamy ryzyko popełnienia błędu oraz późniejszego dokonywania korekty zeznania podatkowego, która nie jest najprzyjemniejszą procedurą oraz z pewnością każdy chciałby oj uniknąć.

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *