Podatek Liniowy dla przedsiębiorców – Co dalej?

Na początku jesieni zawrzało, bowiem przedsiębiorców obiegła wiadomość, że rząd ma zamiar wraz z wprowadzeniem jednolitego podatku, zlikwidować podatek liniowy (CIT). Wywołało to ani lada oburzenie oraz zamieszanie. Dlaczego?

 

Podatek liniowy – co to?

Jest to jedna z form opodatkowania, którą może wybrać płatnik podatku. Polega na płaceniu procentowej części swoich dochodów przez osiągającego go, lilak względu na ich wielkość. Jest zależny od podstawy opodatkowania zatem dochodu. Stawka podatku liniowego wynosi 19% niezależnie od tej początki oraz to jest jedna z najważniejszych różnic między liniowym tymczasem podatkiem płaconym na zasadach ogólnych. Stawka tego drugiego jest już zależna od osiągniętego dochodu oraz wynosi 18% albo 32%. więc też podatek liniowy najczęściej wybierany jest przez przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie dochody.

Różnego rodzaju wyliczenia wskazują, że podatek liniowy jest dochodowy w momencie, gdy podatnik osiąga przychody wyższe niż 100 tysięcy złotych. Daje on szereg możliwości osobie, która rozlicza się zbyt jego pomocą, przykładowo można odliczyć koszty uzyskania przychodu (tak jak, przy podatku płaconym na zasadach ogólnych). Przy podatku liniowym ani interesuje nas jednak kwota wolna od podatku- nie obowiązuje nas.

 

Jesienne plany rządu – likwidacja podatku liniowego

W październiku jednym z głównych tematów związanych z podatkami były plany zlikwidowania podatku liniowego razem z wprowadzeniem jednolitego podatku łączącego składki NFZ oraz ZUS z podatkiem PIT. Wówczas w licznych wywiadach przedstawiciele rządu uważali likwidację podatku liniowego za dobry pomysł. Argumentowali to na różne sposoby. Najczęściej słychać było, że takie rozwiązanie będzie bardziej sprawiedliwe, albowiem prezesi spółek generujących miliony dochodów rocznie, płacą obecnie za mało, decydując się na podatek liniowy. Szybko przeliczono, że przedsiębiorcy oddawaliby do Skarbu Państwa aż o 21 miliardów złotych więcej, aniżeli dotychczas.

Plany te zwiększyły obawę o to, że mnóstwo spółek ucieknie za granicę, by uniknąć takiego systemu podatkowego, a spora ich część po prostu zmuszona będzie zakończyć swoją działalność. W planach rządu minimalna stawka podatku miała wynosić 19,5%, natomiast maksymalna 40%, przy czterech albo pięciu progach podatkowych.

 

Likwidacja podatku liniowego – zagrożenia       

            Niemal od razu przedsiębiorcy zaczęli interesować się innymi rozwiązaniami, które w ich oczach pomogłyby uniknąć krzywdzącego rozwiązania, jakim byłaby likwidacja podatku liniowego. Mocno zainteresowano się zasadami zakładania przedsiębiorstw zbyt granicą albo przenoszenia już prosperujących firm poza granice naszego kraju. Eksperci alarmowali, że znajdzie się również spora część spółek, które zdecydują się na szarą strefę, nie widząc sensu płacenia innego, niż dotychczas podatku. Istniało jeszcze zagrożenie, że wyższy koszt podatków przedsiębiorcy będą zmuszeni przenieść na konsumentów, przez co wzrosną koszty towarów oraz usług, które oferują.

 

Listopadowe uspokojenie – podatek liniowy na razie zostaje

            W listopadzie wicepremier Mateusz Morawiecki zapewniał media wewnątrz Polsce, że rząd nie planuje na razie likwidacji podatku liniowego. Uzasadniał to faktem, że osoba prowadząca działalność gospodarczą ponosi ciut większą odpowiedzialność niż ta, która jest zatrudniona na etacie- wiąże się to z ryzykiem, odpowiadaniem za własny biznes, często mnóstwo większym nakładem pracy, dlatego ostatecznie przedsiębiorca nie może być aha samo opodatkowany, jak inny obywatel.

Co przyniesie przyszłość? Zobaczymy. Na razie właściciele przedsiębiorstw mogą być spokojni o los podatku liniowego.

Zapisz

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *