Podatki dla Firm w 2017- co i jak rozliczamy?

            wewnątrz styczniu 2017 roku w życie weszło kilka zmian podatkowych dotyczących przedsiębiorców. Jakie są to zmiany? Jak rozliczyć firmę w 2017 roku? O czym muszą pamiętać przedsiębiorcy rozliczając swoje podatki?

Progi podatkowe

            W 2017 roku dokonano zmian w kwestii progów podatkowych. teraz wyróżniamy dwa. Pierwszy próg podatkowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców, który uzyskali dochód mniejszy niż 85 528 złotych. Zapłacą oni podatek wynoszący 18% zmniejszony o kwotę zmniejszającą podatek, czyli 556,02 złotych. pozostały próg podatkowy dotyczy prowadzących firmę, którzy osiągnęli dochód wyższy aniżeli 83 528 złotych. Wówczas zapłacą 14 839 złotych, 32% osiągniętego przychodu, tymczasem to wszystko zmniejszone o 556,02 złotych.

 

Podatek VAT

            Przedsiębiorcy rozliczający dokazywać za pomocą podatku VAT również muszą przygotować się na zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Niektórzy właściciele firm nie będą już mogli rozliczać się kwartalnie, tylko miesięcznie. Prawo do kwartalnego rozliczania VAT zachowają wyłącznie mali przedsiębiorcy, który w poprzednim roku nie przekroczyli dochodu wartości 1 200 000 euro, jeśli również ci, którzy założyli swoje firmy jeszcze przed 30 września 2016 roku.

Oprócz tego dużych oraz średnich przedsiębiorców obowiązuje od stycznia Jednolity Plik Kontrolny.Jest to plik, który przesyłają do Urzędu Skarbowego co miesiąc w formie elektronicznej- ewidencja zakupu oraz sprzedaży VAT. Ma on między innymi zapobiec oszustwom w kontekście podatku VAT. Pierwszy tego typu dokument należało złożyć do 25 lutego 2017 roku.

 

Podatek CIT oraz inne zmiany

            Przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku CIT nadal muszą liczyć się ze stawką 19%, aczkolwiek rząd wprowadził pewien wyjątek, który okazuje się dotyczyć prawie 400 tysięcy firm w naszym kraju. Tak zwani mali przedsiębiorcy (ci, którzy nie przekroczyli w poprzednim roku podatkowym przychodów o równowartości 1 200 000 zł) będą płacić obniżoną stawkę wynoszącą 15%.

Kolejne zmiany dotyczą większych możliwości odpisów w uldze badawczo-rozwojowej (B+R). Odnosi dokazywać ona do kosztów kwalifikowanych (takich, które nie pochodzą z funduszy Unii Europejskiej). Mali oraz średni przedsiębiorcy będą mieć okazję wliczyć do nich środki, które wydali na ochronę praw własności intelektualnej.

Warto wspomnieć również o nowej kwocie wolnej od podatku , której wysokość teraz zależna jest od poziomu osiąganych przez przedsiębiorcę dochodów.

 

Co oraz jak rozliczamy?

PIT 36, czyli PIT przeznaczony dla przedsiębiorców, możemy rozliczyć najpóźniej do 2 maja 2017 roku. Możemy zrobić to wybierając standardową formę rozliczenia, jak również zrobić to online.

Należy i pamiętać o tym, że zmieniły się stawki ZUS i zasady dotyczące zatrudniania pracowników (od stycznia 2017 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2 000 zł, natomiast przy zatrudnieniu więcej niż 50 pracowników, chlebodawca ma obowiązek stworzenia regulaminu zatrudnienia).

 

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *