Polska kobieta rządzi budżetem domowym!

Nieznająca się na pieniądzach, będąca wskutek całe życie na utrzymaniu męża – o takie kobiety ciężko w dzisiejszych czasach. Panie coraz więcej wiedzą o finansach oraz same potrafią zarządzać budżetem domowym. Często wyręczają w tych kwestiach mężczyzn, sprowadzając ich wyłącznie do roli “figurantów”.

Powyższe wnioski płyną z analizy zachowań naszych klientek. gros osób korzystających z porównywarki Sowa Finansowa to panie, które ogarnianie rodzinnego budżetu wzięły na swoje barki oraz właśnie u nas szukają nowych rozwiązań dla swoich finansów. Postanowiliśmy zatem zbadać styl zarzadzania domowymi wydatkami stosowany przez polskie kobiety, a także zaznać ich priorytety oraz potrzeby. Do współpracy zaprosiliśmy też znane blogerki, które jako specjalistki w tej dziedzinie podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami finansowymi.

Kobiety stawiają na samodzielność

Autorki blogów nie miały wątpliwości, że czasy kiedy pani trzymała się z daleka od pieniędzy minięły już bezpowrotnie.

Anna Kotarba, autorka bloga tajemniceportmonetki.pla.kotarba

Coraz więcej kobiet uniezależnia się pieniężnie oraz podejmuje pracę. Model, w którym to na barkach mężczyzny spoczywa utrzymanie rodziny, przestaje dominować. Kobiety zarabiają coraz więcej, stają się bardziej niezależne finansowo, tymczasem za tym idzie ich coraz większe zainteresowanie światem finansów.

 

Ada Mikosza, autorka bloga panimoney.pl

Przyjęło się, iż finanse są wyłączną domeną mężczyzn, aczkolwiek z moich obserwacji wynika, że to właśnie kobiety zarządzają budżetem rodzinnym w coraz większej części gospodarstw domowych. Potwierdzają to również statystyki bloga – prawie 95% fanów strony panimoney.pl to kobiety. Jesteśmy aktywne zawodowo, zarabiamy, oszczędzamy, inwestujemy. Chcemy poszerzać swoją wiedzę finansową oraz świadomie wydawać.

kobiety_samozielne_decyzje_finansowe

Blogerki zgodnie przynają, że panie w dziedzinie finansów ciągle chcą wiedzieć więcej. Z tego względu skwapliwie odwiedzają blogi finansowe oraz szukają tam trików ułatwiających gospodarowanie domowymi wydatkami. Co więcej, nasze badania pokazały wyraźnie, że zdecydowana większość kobiet zarządza domowymi finansami całkowicie samodzielnie. Mężczyźni wciąż są jednak oficjalnymi odbiorcami usług (czyt. figurantami). To oni podpisują umowy dotyczące telefonu, internetu czy telewizji. Na tym ich pole zwykle jednak się kończy. Za pilnowanie terminów płatności oraz uiszczanie opłat odpowiadają już kobiety. Dodatkowo, panie płacą także wszystkie rachunki dotyczące mieszkania, w tym za prąd czy wodę.

Oczywiście wszystkie powyższe opłaty finansowane są ze wspólnych środków kobiet oraz mężczyzn. Panowie także dokładają się ku domowych rachunków, ale za dopełnienie wszystkich formalności płatniczych praktycznie od początku do końca odpowiadają ich partnerki.

Anna Król, autorka bloga matkamezatka.planna krol

Moim zdaniem kobiety są bardzo zaradne finansowo. Posiadają umiejętność wykonywania bardzo wielu rzeczy na raz, perspektywicznego planowania. Często pracują na etacie tymczasem dodatkowo są niańkami, kucharkami, praczkami czy sprzątaczkami. pani dużo lepiej orientuje się w potrzebach prowadzonego wskutek nią domu oraz może właśnie z tego wynika fakt, że to ona zarządza domowym budżetem.

Rachunki – główny kobiecy priorytet

Z uwagi na to, że wszystkie rachunki są “na głowie” kobiet, to właśnie one muszą zdecydować, co zapłacić w pierwszej kolejności. jeżeli miesięczne dochody bez problemu starczają zarówno na matematyka jak oraz na inne wydatki, sytuacja jest wysoce prosta. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy gospodarstwa domowego nie stać na terminowe uiszczenie wszystkich opłat. Niekiedy wyskakują ważniejsze wydatki oraz kobieta musi zdecydować, jakie faktury nie zostaną zapłacone na czas. tymczasem to niekiedy bardzo trudny wybór.

Według naszych badań aż 52,5% ankietowanych pań przyznaje, iż czuje się źle zalegając z jakąkolwiek płatnością. więc kobiety często szukają dodatkowego wsparcia dla swoich domowych finansów.

kobietyrachunki

MagdaMagdalena Kajzer z porównywarki sowafinansowa.pl

Konieczność zapłaty za media jest jednym z głównych powodów zaciągania pożyczek przez nasze klientki. Panie potrzebują zazwyczaj kwot rzędu 300 – 500 zł. Termin płatności rachunków często przypada na kilka dni przed wypłatą/emeryturą. Nasze klientki są tego świadome – nie boją się pożyczać, bo wiedzą, że za kilka dni bez problemu zwrócą powstały dług.

Pozostałe priorytety kobiecego budżetu

Potrzeby rodziny ważniejsze niż swoje

Ale fundusz domowy to nie tylko rachunki. To także wydatki związane z żywieniem, ubiorem, dzieckiem, urlopem czy samochodem. Każda kobieta do tej listy z pewnością dorzuciłaby jeszcze kilka swoich przykładów. Tego typu potrzeby częstokroć również finansujemy pożyczką.

Nic wewnątrz tym dziwnego, gdyż wspomniane urlop czy samochód to wydatki rzędu kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych. tymczasem na taką rezerwę środków finansowych w budżecie prawdopodobnie pozwolić sobie mało która kobieta. Nie da dokazywać zatem ukryć, że dla wielu kobiet pożyczanie stało się jednym z głównych sposobów wspomagania domowego budżetu.

 

anna krolAnna monarcha z bloga matkamezatka.pl

Niejednokrotnie zdarzało nam się pożyczać od osób najbliższych zwłaszcza po naszym ślubie. Mieliśmy wtedy bardzo dużo wydatków oraz ani chodziło tylko o te typowo konsumpcyjne. Potrzebowaliśmy wyposażenia domowego, które pozwoli nam normalnie funkcjonować. Podejrzewam, że jeśli nie pomoc rodziny, zwrócilibyśmy się do wyspecjalizowanej firmy pożyczkowej, oczywiście wcześniej analizując korzyści z takiego rozwiązania oraz nasze możliwości spłaty zaciągniętego długu.

 

Nie wszystkie kobiety jednak mogą albo chcą zwrócić się o pomoc finansową ku swoich najbliższych. Często wstydzą się prosić o tego typu wsparcie. Niekiedy chcą także zachować anonimowość swoich wydatków.

 

MagdaMagdalena Kajzer z porównywarki sowafinansowa.pl

Pożyczkę pozabankową wolno dostać praktycznie od ręki oraz to bez konieczności tłumaczenia się na co potrzebujemy pieniądze. W przypadku pożyczek od rodziny czy znajomych zwykle musimy powiadomić najbliższych o celu, na jaki chcemy wydać pieniądze, a często zwyczajnie nie chcemy o tym mówić. Co więcej, pieniądze dostaniemy tylko wtedy, jeśli uznają oni naszą potrzebę za sensowną. W firmach pożyczkowych nie ma takich selekcji, dlatego kobiety chętniej decydują się właśnie na takie rozwiązanie.

 

Według przeprowadzonej przez nas ankiety aż 46% kobiet pożyczyło albo byłoby skłonne pożyczyć gotówka na samochód, 42% pań finansuje pożyczką zakup nowego sprzętu AGD bądź RTV, a 31% pożycza gotówka z myślą o potrzebach swoich bliskich.

kobiety_najczesciej_pozyczasz

Taki wynik może trochę dziwić. O pożyczanie pieniędzy na samochody podejrzewalibyśmy raczej mężczyzn. Tymczasem kobiety często traktują nowy samochód jako styl na zwiększenie bezpieczeństwa swoich bliskich, w tym przeważnie dzieci. Podobnie jest z nowym sprzętem AGD albo RTV. Im lepsze urządzenia posiadamy w mieszkaniu, tym większy komfort życia wiedzie nasza rodzina. Jak więc widać, panie starają się łączyć rolę opiekunki domowego ogniska z zarządzaniem domowymi finansami oraz najczęściej zadłużają się z troski o swoich najbliższych.

Inwestycja wewnątrz siebie na dalszym planie

Czy powyższy fakt oznacza zatem, że kobiety bynajmniej nie finansują pożyczkami swoich drobnych zachcianek, a tylko większe rodzinne wydatki?

 

k.wagrowskaKatarzyna Wągrowska, autorka bloga ograniczamsie.com

Według mojej wiedzy, kobiety bardzo często zadłużają się na luksusowe kosmetyki, ubrania czy akcesoria. Znam przypadki kobiet, które obciążają w ten sposób swoje karty kredytowe – nie jedną, a kilka. Potem finansują ich spłatę krótkoterminowymi pożyczkami oraz zakładają na swój fundusz pętlę, którą ciężko odwiązać.

 

O tym, że kobiety zapożyczają się i na swoje zakupowe szaleństwa świadczą także nowe firmy pozabankowe, działające online. Marki takie jak Kobieta z kasą czy Modna Pożyczka skierowane są głównie ku kobiet, które decydują się na zakupy pod wpływem chwili, bo akurat trafiły na świetną promocję.

Można więc powiedzieć, że mimo stawiania rodziny na pierwszym miejscu, kobiety nie zapominają też o swoich potrzebach. Na pożyczki związane z szaleństwem zakupów częściej decydują się jednak panie nie posiadające rodzinnych zobowiązań. Takie kobiety kierują się inną hierarchią potrzeb oraz mogą inaczej planować prowadzenie domowego budżetu. Tym samym ich pragnienia wysuwają się na nowy plan.

Polska kobieta zarządza budżetem, ale nie ma oszczędności!

Konieczność finansowania pożyczkami wszystkich wydatków na dom, rodzinę czy samą siebie wynika z jednej prostej przyczyny: braku oszczędności. Według naszych badań 61,5% ankietowanych pań przyznało, że nie odkłada pieniędzy systematycznie. starannie taka sama grupa kobiet deklaruje, że ich kapitał wynoszą mniej niż 2 000 zł. Tak niska rezerwa finansowa nie jest w stanie zaspokoić potrzeb takich jak samochód czy nowe AGD. Co więcej, każde nieplanowane szaleństwo zakupowe bardzo szybko zmniejszy kwotę zaoszczędzonych środków.

kobiety_oszczedzanie_wg_polek

Jak dobrze zarządzać budżetem domowym? Skuteczne przepisy blogerek finansowych

Za brak oszczędności oczywiście wolno winić niskie zarobki. Częściej jednak za taki położenie rzeczy odpowiadają błędy w zarządzaniu domowym budżetem. Choć kobiety robią to coraz lepiej, nadal zdarzają im się pomyłki albo nie do końca przemyślane decyzje. Oczywiście nie ma jednego sprawdzonego sposobu na ogarnięcie domowych finansów – ile kobiet tyle pomysłów. Szukając właściwego dla siebie rozwiązania warto skorzystać z porad osób, które technikę prowadzenia domu opanowały niemal ku perfekcji. Należą do nich np. znane w sieci blogerki. Oto ich metody na zarządzanie rodzinnymi finansami:

 

d.litwinDiana Litwin – Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl

Wspólnie z mężem/partnerem spiszmy dokładnie wszystkie nasze wpływy do budżetu. Potem przeanalizujmy koszty. Najważniejsza jest świadomość – ile oraz na co wydajemy. W tym celu wysoce pomocne jest dokładne spisywanie wydatków. Zastanówmy się, które z nich można zmniejszyć oraz w jaki sposób. Na co wydajemy najwięcej, z czego można zaniechać np. jedzenie na mieście. Czy rachunki, które płacimy można obniżyć poprzez zmianę taryfy/operatora/wprowadzenie oszczędności w korzystaniu itp. Nie chodzi o to, by nagle na wszystkim zacząć maksymalnie oszczędzać. Chodzi o zminimalizowanie strat w obszarach, w których można to zrobić np. bardziej przemyślane zakupy.

Budżet powinniśmy kłaść pod plany na przyszłość (poza wydatkami na pożywienie oraz opłaty bieżące) – część na rozrywki, fragment na nieprzewidziane wydatki, część na poduszkę finansową. To powinny być cele krótkoterminowe (np. edukacja, remont czyż wakacje) i długoterminowe (inwestycje, emerytura). Musimy tu żądać od siebie dyscypliny, ale czasami nie obejdzie dokazywać bez lekkiej elastyczności.

 

anna krolAnna Król z bloga matkamezatka.pl

Dla mnie najlepszym sposobem na zarządzanie naszym budżetem jest określenie górnego limitu naszych wydatków. Wiem, iż nie mogę przekroczyć danej kwoty, co jest dla mnie motywacją do analizowania zakupów, a jednocześnie szukania dodatkowych źródeł dochodów. Wbrew pozorom kobieta, która prowadzi dom czy tylko zajmuje się wychowaniem dzieci ma duże możliwości współtworzenia domowego budżetu. Wszystko zależy od kreatywności oraz motywacji. Znam mnóstwo mam-kobiet, które dokładają się do budżetu realizując własne pasje jak np. szycie ubranek, sprzedaż odzieży czy pieczenie tortów okolicznościowych.

 

k.osmanowska kadrKlaudia Osmanowska, autorka bloga mamatezkobieta.pl

Dobrze jest rozłączać sobie budżet: na tygodnie, a potem dni. wewnątrz naszym domu dochody są raz na miesiąc wewnątrz zbliżonym terminie, więc najpierw płacimy wszystkie rachunki. potem planujemy budżet na większe wydatki, np. jeśli dziecku trzeba dać na wycieczkę albo zapłacić komitet rodzicielski, lub choćby kupić nowe buty. Jeśli nie wystarcza to odkładamy choćby część. Resztę dzielę już sama na tygodnie, a następnie na każdy dzień z kolei. Czasami bywa tak, że któregoś dnia wydam mniej albo więcej oraz wtedy muszę zrobić tak, by zmiescić się w budżecie tygodniowym. Dzięki takiemu działaniu wiem ile mogę wydać na zakupach, planuję menu redukując codzienny problem „Co na obiad?”

k.wagrowskaKatarzyna Wągrowska z bloga ograniczamsie.com

W zarządzaniu domowymi finansami bardzo ważne jest robienie przemyślanych zakupów, najlepiej z listą. Większe wydatki planujmy wraz z rodziną, tak aby rozpoznać wzajemne potrzeby oraz skontrolować wspólny stan finansów. Można je zapisywać w tabeli wydatków do zaplanowania oraz odłożyć zakup na miesiąc. Po tym czasie, gdy do niej wracamy, możemy zrewidować nasze dotychczasowe pilne plany zakupowe oraz sprawdzić, czy przypadkiem nie stary to zbędne zachcianki.

Nie musisz robić tego sama! Oto sposoby na zaangażowanie mężczyzny w domowe finanse!

Choć z badań wynika, że to właśnie kobiety rządzą domowym budżetem, panie bardzo często odczuwają dyskomfort z powodu tego, że wszystko spoczywa na ich barkach. A to z kolei może rodzić konflikty w relacjach z partnerem. Z drugiej strony jednak kobiety chcą umieć coraz więcej o finansach oraz sprawniej nimi zarządzać. Blogerki zgodnie przyznają, że aby budżet domowy działał jak należy, niezbędne jest zaangażowanie zarówno kobiety jeśli oraz mężczyzny. A jak włączyć mężczyznę w domowe finanse, kiedy ten już dawno przyzwyczaił się, iż jego partnerka sama się wszystkim zajmie? Na to też blogerki mają kilka sposobów:

 

i.kazimierczakIza Kaźmierczak, jedna z autorek bloga  jestembogata.pl

Budżet domowy jest zadaniem zespołowym oraz samodzielnie trudno sobie z tym poradzić tak, aby nie naruszało to relacji. Aby budżetowanie miało znaczenie potrzebne jest zaangażowanie całego gospodarstwa domowego. Dobrze jest sprawę omówić na forum, tak, by każdy mógł być usłyszany oraz miał okazję usłyszeć innych. Z doświadczenia wiemy, że odgórne, autorytatywne zarządzenie gwarantuje opór, a nie współpracę. O nią łatwiej, gdy po prostu poprosimy o pomoc oraz wsparcie. I kiedy inni rozumieją nasz cel oraz w dodatku uznają go także za swój.

 

a.kotarbaAnna Kotarba z bloga tajemnice portmonetki.pl

Na pewno warto przede wszystkim regularnie mówić ze sobą o domowych finansach. Dobrym rozwiązaniem jest  umówienie się na cotygodniowe podsumowania domowego budżetu, niekoniecznie w bardzo formalnej atmosferze. Może to być obok okazji  czas na dobrą kawę czy herbatę.

Zacznij już dziś oraz zobacz jakie to proste!

Nauka planowania domowego budżetu z pewnością nie jest rzeczą łatwą. Wymaga od nas bowiem sporo czasu oraz dużej dawki cierpliwości. Początki bywają trudne, lecz w efekcie końcowym będziemy potrafili nie tylko fachowo planować, ale także oraz zapożyczać się dopiero wtedy, gdy będzie to koniecznie. Tym samym zminimalizujemy ryzykowność wpadnięcia w spiralę zadłużenia oraz narobienia sobie problemów na długie lata.(ks)

Polonia kobieta rządzi budżetem domowym! 4.92 (98.49%) 53 głosów Udostępnij: Przydatny artykuł? Zapisz się do naszego newslettera.

Oprócz informacji o najlepszych pożyczkach, dostaniesz wiele ciekawych dodatków, których nie publikujemy na stronie.

Dlaczego godzi się się zapisać? Dowiesz się gdzie najkorzystniej wziąć pożyczkę. Dostaniesz informacje ach nowych pożyczkodawcach na rynku. Otrzymasz wiele ciekawych dodatków nie publikowanych na stronie. Wysyłamy max. 1 wieść w miesiącu. Zaznacz wszystkie Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych Zgadzam się na przekazywanie informacji handlowych Jak wybrać najlepszą lokatę? Refinansowanie zatem rolowanie pożyczki wg nowej ustawy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt Konsolidacyjny – czy wiesz jak wybrać najlepszy? Pożyczka od ręki, czyli gotówka już w kilka minut Czy oszczędzania można się nauczyć? Platforma edukacyjna Kapitalni.org od Wonga.pl Pożyczki dla zadłużonych, czyli co robić gdy ciągle brakuje pieniędzy?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *