Rodzina 500+ a zdolność kredytowa. Wszystko, co musisz wiedzieć zanim pożyczysz!

Ruszył rządowy program Rodzina 500+, który ma zapewnić dodatkowe wsparcie finansowe dla osób posiadających dwoje oraz więcej dzieci. W przypadku gdy domostwo domowe wykaże niskie dochody, pieniądze zostaną przyznane też rodzinom z jednym dzieckiem. Oznacza to, że miesięczne przychody rodzin objętych programem znacznie podskoczą. Nasuwa dokazywać więc pytanie: czy ten dodatkowy dochód wpłynie na zdolność kredytową oraz sprawi, że pożyczkodawcy spojrzą na nas przychylniejszym okiem?

Docelowo pieniądze z programu Rodzina 500+ przeznaczone są na wydatki związane z dziećmi. Nie da się jednak ukryć, iż część rodzin ten zastrzyk gotówki wykorzysta na spłatę zaciągniętych do tej pory zobowiązań finansowych. Na takim obrocie sprawy skorzystają wszyscy: pożyczkodawcy, którzy w końcu odzyskają swoje pieniądze i konsumenci, którym niespłacone wydłużony niejednokrotnie spędzały sen z powiek oraz tym samym wpływały na ogólną kondycję całej rodziny.

Ale Rodzina 500+ to nie tylko sposób na szybkie rozprawienie się z długami. Dzięki temu programowi wielu osobom otworzy się droga do sfinansowania mnóstwo większych familijnych potrzeb. Oczywiście samo 500 zł ku tego nie wystarczy, ale dzięki takiej pomocy uzdolnienie kredytowa wielu rodzin poprawi się na tyle, iż bank czy firma pozabankowa nie będą już posiadać podstaw do odrzucenia wniosków o kredyt czy pożyczkę.

Z 500+ łatwiej o chwilówkę

Firmy pozabankowe w większości akceptują każde zdrój dochodu klienta. W ocenie zdolności kredytowej z pewnością uwzględnią także środki uzyskiwane z programu Rodzina 500+. Już teraz w trakcie wypełniania wniosku o pożyczkę można spotkać się z pytaniami o ilość dzieci na utrzymaniu. W ten sposób pożyczkodawcy oceniają czyż dochody pożyczkobiorcy są na tyle wysokie, że poradzi on sobie równocześnie ze spłatą zobowiązania i utrzymaniem rodziny. Po wprowadzeniu programu Rodzina 500+ to grunt może także służyć ocenie jak duże wsparcie kredytodawca otrzymuje od państwa.

Za jakiś okres część pożyczkodawców z pewnością zaktualizuje swoje formularze zgłoszeniowe oraz doda do nich pytanie o wysokość świadczenia pobieranego w ramach rządowego programu. Póki co, zyski z tego tytułu można uwzględniać przy podawaniu we wniosku pożyczkowym wysokości swojego miesięcznego dochodu.

Przejdź do rankingu chwilówek

500+ ułatwi wzięcie kredytu? Trwają analizy

Rodzina500+Nieco inną politykę w tej kwestii stosują banki. Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego mają one prawo uwzględniać świadczenia z programu Rodzina 500+, ale wcale nie muszą tego robić. Ostateczna decyzja leży zatem po stronie banku.

Jeżeli banki zdecydują się na bankiet dofinansowania 500+ oraz wliczania go do zdolności kredytowej, to myślę, że może to mieć duży oddziaływanie na decyzje zakupowe rodzin, zwłaszcza rodzin wielodzietnych – przekonuje Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych – Często może to być warunek w ogóle możliwości zakupienia mieszkania, często może to decydować ach tym, że te rodziny będą mogły zakupić większe mieszkanie. Patrząc historycznie na zachowania klientów, widzimy, iż często zadłużali się oni do maksymalnej możliwej kwoty, czyli to, że ta zdolność wzrośnie, może sprawić też większy popyt oraz przyczynić się do zakupu większych nieruchomości.

W włączaniu dochodów z programu Rodzina 500+  w ocenę zdolności kredytowej banki są jednak ostrożne. Szczególnie tę rozwagę widać wewnątrz przypadku kredytów hipotecznych. Nie wiadomo bowiem jak rozwlekle program będzie obowiązywał, a kredyt hipoteczny oznacza zazwyczaj zobowiązanie finansowe na kilkadziesiąt lat. Banki nie chcą więc opierać swojej decyzji na dochodzie, który jest bardzo niepewny.

Nieco inaczej jest wewnątrz przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych. W takich przypadkach obliczając zdolność kredytową klienta, banki zwykle uwzględniają każdy dochód. Zyski z Rodzina 500+ powinny być zatem i brane pod uwagę. W większości banków trwają ponadto analizy dotyczące tego tematu. Eksperci przewidują jednak, iż dopłata tego typu będzie ostatecznie traktowana jako stałe źródło dochodu oraz uwzględniana przez banki w ocenie zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Przejdź do rankingu kredytów

Czy komornik może zająć fundusz z 500+?

Skoro świadczenie wypłacane wskutek rząd może być traktowane jako stały dochód, wewnątrz przypadku osób obciążonych komornikiem teoretycznie mogłoby także stać się zajęte na poczet spłaty zaległych zobowiązań. Na pomyślność ustawa o pomocy rodzinom jasno określa, że tego typu świadczenia nie podlegają egzekucji. Warunek jest aczkolwiek jeden – nie mogą być one wypłacane przelewem na konto. Jeśli komornik wejdzie na rachunek bankowy dłużnika, nie ma możliwości sprawdzić jaka część środków pochodzi z rządowego programu – wszystkie zgromadzone tam fundusze traktowane są jako jedność. A to oznacza, że pieniędzy z 500+ możemy nigdy nie zobaczyć.

Aby zaoszczędzić sobie kłopotów, osoby zadłużone powinny zatem zdecydować się na wypłatę tego świadczenia “do ręki” Można tego dokonać np. za pomocą opieki społecznej. Oznacza to, że co miesiąc będziemy musieli samodzielnie udawać się po odbiór pieniędzy, lecz za to zyskamy spokój oraz pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne.

Problem dostrzegła i Krajowa Rada Komornicza, która w piśmie do rządu zaapelowała o wprowadzenie mechanizmów zabezpieczających środki pochodzące z programu 500+. Póki jednak nie ma żadnych regulacji tego typu, konsumenci muszą sami chronić swoje świadczenia.

Rodzina 500+ to bardzo świeży program, dlatego wiele instytucji finansowych nie ma jeszcze widno określonych zasad interpretacji dochodów czerpanych z tego tytułu. Prace oraz analizy wciąż trwają. Na jasno sprecyzowane stanowiska będziemy musieli zatem poczekać jeszcze kilka tygodni.

Rodzina 500+ a zdolność kredytowa. Wszystko, co musisz wiedzieć zanim pożyczysz! 4.71 (94.24%) 59 głosów Udostępnij: Przydatny artykuł? Zapisz się do naszego newslettera.

Oprócz informacji o najlepszych pożyczkach, dostaniesz dużo ciekawych dodatków, których nie publikujemy na stronie.

Dlaczego warto się zapisać? Dowiesz się gdzie najkorzystniej wziąć pożyczkę. Dostaniesz informacje o nowych pożyczkodawcach na rynku. Otrzymasz wiele ciekawych dodatków nie publikowanych na stronie. Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu. Zaznacz wszystkie Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych Zgadzam się na przekazywanie informacji handlowych Jak sprawdzić czyż jestem w ERIF? Ile może zabrać komornik? Ważne zmiany wewnątrz prawie

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt Konsolidacyjny – czy wiesz jak powybierać najlepszy? Pożyczka od ręki, czyli gotówka już wewnątrz kilka minut Czy oszczędzania można się nauczyć? paleta edukacyjna Kapitalni.org od Wonga.pl Pożyczki dla zadłużonych, zatem co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *