Rozliczenia PIT Online w 2017 roku – będzie kolejny rekord

Co roku ogłasza się nowy rekord złożonych drogą internetową deklaracji PIT. Od 2008 roku liczba podatników, którzy wybierają ten sposób systematycznie rośnie. Skąd bierze się to zjawisko oraz jak będzie w 2017 roku?

Rozliczenie przez internet – jak to się zaczęło?

            Po okoliczność pierwszy możliwość rozliczenia deklaracji PIT drogą internetową Polacy mieli wewnątrz 2008 roku. Wówczas mało kto wierzył, że metoda ta zdobędzie popularność, co niejako potwierdziła ówczesna liczba przesłanych online deklaracji, która wynosiła nieco ponad 300. Jak pokazały kolejne lata, sukcesywnie coraz więcej podatników interesowało się rozliczaniem z urzędem skarbowym za pośrednictwem globalnej sieci. W 2009 roku złożyliśmy online 84 tysiące deklaracji, w 2010 – 320 tysięcy, w 2011 – milion, wewnątrz 2012 – 2 miliony podatników. Kolejne lata biły kolejne rekordy, bowiem w 2013 ogłoszono, że 3 miliony Polaków zdecydowało dokazywać na rozliczenie przez internet, w 2014 już 5,5 miliona, wewnątrz 2015 ponad 7 milionów 410 tysięcy.

W 2016 roku padł następny rekord, ponadto okazało się, że w pierwszym kwartale po okoliczność pierwszy w historii liczba deklaracji PIT składanych przez internet przewyższyła liczbę zeznań papierowych, osiągając 52% wszystkich deklaracji (ponad 8 milionów). Wiceminister finansów oraz Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych- Leszek pajda bardzo optymistycznie wypowiedział się o wyraźnym trendzie coraz popularniejszego rozliczania się online: „Zakładamy, ze ten trend będzie kontynuowany, co będzie kolejnym potwierdzeniem, że Polacy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi informatycznych, takich jak e-Deklaracje. Szczególnie dbamy o to, aby były one nie tylko przydatne, bo oszczędzają czas oraz pieniądze podatników, lecz także zaprojektowane prosto oraz intuicyjnie.”

Dlaczego PIT przez internet?

Rosnąca popularność rozliczania deklaracji podatkowych przez internet jedynie jest potwierdzeniem zalet tego sposobu. Po pierwsze, jest to metoda bardzo wygodna- oszczędzamy swój czas, nie musimy pojawiać się fizycznie w urzędzie skarbowym, wszystko robimy w zaciszu domowym, wtedy, kiedy tylko chcemy. Po drugie, narzędzia, które służą do rozliczania PIT przez internet, pomagają podatnikowi ustrzec się błędów, są stworzone tak, by można było się po nich poruszać intuicyjnie oraz bez problemów. Posiadają czytelne instrukcje, które objaśniają kolejne kroki oraz tym samym ostrzegają nas przed popełnieniem prostych pomyłek- pomagają wyliczyć ulgi oraz wykonać proste rachunki na podstawie wpisanych przez nas danych. Po trzecie, zauważono, że osoby rozliczające się odpowiednio wcześniej, w dodatku właśnie przez internet, mają szansę na nieco szybszy zwrot podatków.

Narzędzia do rozliczenia PIT Online

Istnieje mnogość narzędzi, które pomogą nam rozliczyć się przez internet. Należą ku nich darmowe, dedykowane wielu systemom operacyjnym programy, które możemy pościągać na urządzenie, z którego korzystamy (komputer stacjonarny, laptop, tablet, smartfon). Istnieje możliwość rozliczenia się w pełni online, np. za pomocą systemu e-Deklaracje, który należy do Ministerstwa Finansów (tutaj nie należy niczego ściągać na komputer). W obu przypadkach wypełnione formularze możemy wysłać do odpowiedniego urzędu skarbowego przez internet albo wydrukować je oraz zanieść osobiście albo wysłać listem poleconym.

button_bottom_rozlicz

PIT online 2017 – jak będzie w tym roku?

Wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord liczby złożonych przez internet deklaracji podatkowych. Polacy nabrali zaufania do tego sposobu rozliczania się oraz przekonali się, że jest ona bezpieczna, oś oraz wygodna. Patrząc na prognozy oraz tendencje można się spodziewać, że w tym roku e-podatników będzie ponad 9 milionów. jeśli będzie? Przekonamy się niebawem.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *