Składanie PIT przez Internet 2016/2017 – Kompletny Poradnik

Złożenie deklaracji PIT zbyt 2016 rok przez internet jest nie tylko najszybszym, ale oraz najprostszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem. Wszystko dlatego, iż można to zrobić o dowolnej porze oraz bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu. PIT 2016/2017 przez Internet wypełnisz tutaj.

PIT przez Internet 2016

W 2016 roku bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego będzie można złożyć online następujące zeznania roczne:

PIT 16A (karta podatkowa)PIT 19A (duchowni)PIT 28 (ryczałt ewidencjonowany)PIT 36 (działalność gospodarcza)PIT 36L (działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym)PIT 37 (umowa ach pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, renty, emerytury)PIT 38 (dochody kapitałowe)oraz wniosek PIT 16 (o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej).

 

Aby złożyć PIT 2017 przez internet, poza danymi niezbędnymi ku wypełnienia deklaracji, potrzebne będą również:

identyfikator podatkowy: PESEL (w przypadku zwykłych podatników) albo NIP (w przypadku przedsiębiorców)imię oraz nazwisko i termin urodzenia podatnikakwota przychodu z zeznania podatkowego za 2015 rok.

button_bottom_rozlicz

PIT Online krok po kroku

Składanie PIT przez internet 2016/2017 obejmuje kilka prostych kroków.

Po pierwsze: należy wziąć oraz zainstalować na swoim komputerze program do wypełniania PIT. Najbardziej popularne to:

E-Deklaracje: rządowy, darmowy program do wypełniania oraz składania rocznych zeznań podatkowychPIT Format: bezpłatna aplikacja, z której korzystać mogą ani tylko osoby prywatne, ale również biura rachunkowe, firmy oraz Organizacje Pożytku Publicznego.

 

Po drugie: należy wypełnić odpowiednią deklarację podatkową. Programy PIT posiadają bazę aktywnych formularzy, które w łatwy sposób można powypełniać online. Niektóre dodatkowo posiadają również funkcję kreatora deklaracji, który stąpnięcie po kroku podpowiada podatnikowi, jakie pola druku PIT należy wypełnić. Ponieważ wszystkie obliczenia dokonywane są automatycznie, jeśli tylko dobrze uzupełnimy rubryki, możemy mieć pewność, że do naszego rocznego zeznania podatkowego nie wkradnie się żaden błąd.

 

Po trzecie: należy potwierdzić autentyczność danych, podpisując wypełniony PIT kwotą przychodu wykazaną w deklaracji za 2016 rok. Ponieważ składanie PIT przez internet nie wymaga posiadania podpisu elektronicznego, ma to na celu zabezpieczenie systemu przed oszustami.

 

Po czwarte: należy sprawdzić poprawność wprowadzonych danych, a następnie wysłać dokument online. Kontrola, szczególnie ta z urzędu skarbowego, bywa bardzo stresująca. analogicznie jak konieczność składania korekty zeznania podatkowego. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, dwa razy sprawdźmy formularz, zanim skierujemy go do fiskusa.

 

Po piąte: warto pobrać oraz zapisać na komputerze dokument UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Elektroniczny dowód rozliczenia PIT online traktowany jest na równi z innymi urzędowymi potwierdzeniami.

 

Po raz pierwszy PIT przez internetu można było złożyć w 2008 roku. Wówczas online wysłano ledwo 310 deklaracji podatkowych. Ponieważ rok później, podczas składania druku PIT 37, nie wymagano już elektronicznego podpisu kwalifikowanego, na to wynik zdecydowało się niemal 84 tys. podatników.

button_bottom_rozlicz

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *