Umowa pożyczki – co powinna zawierać?


Najtańsza pożyczka

podpisywanie umowy pożyczki

Niezależnie od tego czyż pożyczasz pieniądze od krewnych, czy też od znanej firmy pożyczkowej, zawsze musisz udokumentować taką transakcję. Najczęściej dowodem tego typu operacji jest pisemna umowa pożyczki.

Jak każdy dokument musi ona być jednak sporządzona w odpowiedni sposób. Przedstawiamy więc 13 punktów, które należy sprecyzować w umowie dotyczącej pożyczania pieniędzy.Pożyczkodawca oraz pożyczkobiorca czyli strony umowy

1.Pożyczkodawca oraz pożyczkobiorca czyli strony umowy

Każda umowa, także oraz ta dotycząca pożyczki, musi jasno określać strony umowy czyli zaznaczyć kto bierze udział w danej transakcji oraz jaką rolę pełni. W tym przypadku umowa zostanie zawarta pomiędzy pożyczkodawcą (czyli tym, kto udziela pożyczki) i pożyczkobiorcą (czyli osobą potrzebującą pożyczki).

Aby widno sprecyzować kto jest kim, potrzebne zatem będą personalia z dowodów osobistych. Jeśli w roli pożyczkodawcy występuje instytucja pozabankowa, należy podać jej pełną nazwę, pismo i numery takie jak NIP, KRS oraz REGON. Wpisując nazwę pożyczkodawcy pamiętaj, że często dana symbol jest częścią większej spółki oraz to właśnie personalia tej instytucji powinny widnieć w umowie.

2. Opis przedmiotu umowy czyli co to zbyt pożyczka?

Kolejny punkt umowy musi obejmować kwotę pożyczki i ustalony pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą czas jej spłaty. W tym punkcie zaznacza dokazywać więc przez jaki czas pożyczkobiorca może dysponować pożyczonymi pieniędzmi. Może to być np. 30 dni albo 12 miesięcy. W zależności od wybranej kwoty oraz okresu kredytowania pożyczkodawca naliczy ci odpowiedni koszt pożyczki.

3. Czas trwania umowy

Dalsza część umowy powinna rozwijać ustalenia z poprzedniego punktu. W tym momencie definiowany jest więc staranny czas trwania umowy, a więc dzień, miesiąc oraz rok w którym została ona sporządzona (najczęściej jest to dzień uruchomienia pożyczki) i określany czas oj zakończenia – czyli dzień zwrotu pożyczki.

4. Koszty pożyczki

koszty pożyczkiO tym czy pożyczka będzie cię cokolwiek kosztowała decyduje pożyczkodawca. Może on bowiem zrezygnować zupełnie z odsetek czyż prowizji. Tak dzieje się np. w przypadku pożyczek od rodziny czy popularnych darmowych chwilówek dla nowych klientów.

Jeśli jednak takie zniesienie kosztów nie nastąpi, umowa musi jasno precyzować ile zapłacisz za pożyczenie pieniędzy. W dokumencie tym powinny stać się szczegółowo opisane wszystkie opłaty naliczane w związku z pożyczką, czyli odsetki, prowizja, ewentualne ubezpieczenie, opłata przygotowawcza albo operacyjna itp. Dodatkowo, wszystkie te koszty trzeba zsumować oraz przedstawić jako Całkowity Koszt Kredytu.

W punkcie dotyczącym kosztów niezbędna będzie też informacja o Całkowitej Kwocie Do Spłaty, w której skład wchodzi kwota pożyczki wraz ze wszystkim opłatami.

5. Zasady oraz termin zwrotu pożyczki

Skoro wiesz już ile musisz oddać, czas przejść do szczegółowych warunków związanych ze zwrotem twojego długu. W tym punkcie często po okoliczność kolejny pojawia się więc dokładna data zwrotu pożyczki i sposób w jaki ma się on odbyć. Pożyczkę można np. zwrócić osobiście albo przelewem na konto.

Jeżeli wybierasz zwrot osobisty, trzeba zaznaczyć gdzie będzie trzeba go dokonać. W przypadku przelewu bankowego potrzebne będzie podanie odpowiedniego numeru konta wraz z określeniem nazwy odbiorcy i tytułu przelewu. Oczywiście pożyczkę można też zwrócić w innej formie. Ważne żeby umowa precyzyjnie go definiowała, a kredytobiorca wiedział jak ma oddać pożyczone pieniądze.

6. Zabezpieczenie spłaty pożyczki

Niektóre instytucje pożyczkowe wymagają od klientów jakiejś formy zabezpieczenia pożyczki. Mogą to być weksel, poręczenie albo zastaw. lecz może być to także ubezpieczenie, którego warunki powinny zostać uwzględnione w umowie lub dołączone do niej jako załącznik. Element ten oczywiście nie jest obowiązkowym punktem umowy pożyczki, ale jeśli pożyczkodawca czegoś takiego od ciebie wymaga, koniecznie musi to być uwzględnione w podpisywanym dokumencie.

7. Wcześniejsza zwrot pożyczki

Choć umowa określa termin zwrotu zobowiązania, pożyczkę przeważnie można zwrócić wcześniej. Z reguły wiąże się to z odzyskaniem kosztów za niewykorzystany okres pożyczki. Umowa powinna więc definiować zasady postępowania pożyczkodawcy w przypadku takiej sytuacji.

8. Przedłużenie pożyczkiprzedłużenie pożyczki

Jeśli nie jesteś w stanie zwrócić swojego zobowiązania na czas, wewnątrz niektórych firmach pożyczkowych możesz dokonać przedłużenia terminu spłaty. Jeśli pożyczkodawca z którym podpisałeś umowę również umożliwia skorzystanie z takiej usługi, w tym miejscu zazwyczaj określone zostają zasady takiego przedłużenia.

Umowa powinna więc zawierać informacje o okresie na jaki można przedłużyć pożyczkę i kosztach takiego działania. wewnątrz dokumencie umowy powinna znaleźć się też informacja ach ilości możliwych przedłużeń.

9. Konsekwencje nieterminowej płatności

Jeżeli nie spłacisz pożyczki na czas, musisz przygotować się na wzrost twojego zobowiązania. Za każdy dzień opóźnienia pożyczkodawca może naliczyć ci odsetki karne. Dodatkowo, firmy często wysyłają także wezwania do zapłaty tzw. monity.  Informacje o częstotliwości nadawania takich powiadomień i ich ewentualne ceny powinny istnieć zawarte właśnie w tym punkcie umowy.

Pożyczkodawca powinien także zaznaczyć co stanie się, jeżeli mimo monitów nie zwrócisz swojego długu – najczęściej będzie to oddanie długu do zewnętrznej firmy windykacyjnej albo skierowanie sprawy na drogę sądową.

10. Odstąpienie od umowy

Zgodnie z prawem, nawet po podpisaniu umowy pożyczki masz 14 dni na odstąpienie od niej bez podania powodu. W dokumencie tym powinny być jasno określone położenie takiego odstąpienia czyli np. forma powiadomienia pożyczkodawcy ach odstąpieniu, czas na zwrot pożyczonych pieniędzy itp.

11. Reklamacja

Jeżeli pożyczkodawca ani spełnia warunków określonych w umowie, masz prawo ku reklamacji pożyczki. Zwróć uwagę czy dokument umowy definiuje sposoby zgłaszania takich zastrzeżeń. Pożyczkodawca powinien dać ci przynajmniej kilka opcji zgłaszania reklamacji i zaznaczyć, wewnątrz jakim trybie takie zgłoszenia będą rozpatrywane.

12. Wypowiedzenie umowy

Pożyczkodawcy również chcą się zabezpieczyć na wypadek nie spełnienia przez ciebie warunków umowy. Dlatego w tego typu dokumentach zazwyczaj umieszczają punkt o możliwościach wypowiedzenia umowy. Z tego paragrafu dowiesz się więc, kiedy pożyczkodawca może porozwiązywać podpisaną przez ciebie umowę oraz jakie są tego konsekwencje.

13. Podpisy

podpisywanie umowyOstatnią częścią umowy jest miejsce na podpis pożyczkobiorcy oraz pożyczkodawcy. W ten sposób potwierdzają oni, że zapoznali się z danym dokumentem oraz akceptują zawarte w nim postanowienia. Po podpisaniu umowy nabiera ona mocy prawnej, a ty stajesz dokazywać użytkownikiem pożyczki.

Umowa pożyczki – wzór

Praktycznie wszystkie firmy pozabankowe sporządzaja umowy pożyczek podług przedstawionego powyżej schematu. Dla przykładu, zamieszczamy kilka przykładowych umów pochodzących ze stron pożyczkodawców. Zobacz jak wygląda odpowiednio skonsturowana umowa pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą.

Umowa pożyczki w Credit.pl

Pamiętaj, że kontrakt pożyczki często jest jedynym potwierdzeniem tego, jaką kwotę pożyczyłeś oraz ile zgodziłeś się za taką pożyczkę zapłacić. W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych z pożyczkodawcą to właśnie ten dokument chroni twoje dobro.

Przed podpisaniem umowy pożyczki zadbaj więc, by znalazły się w niej wszystkie wymienione wyżej punkty wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem każdego z nich. własny podpis złóż natomiast dopiero wtedy, gdy wszystko będzie dla ciebie zrozumiałe oraz akceptowane.

(ks)

Umowa pożyczki – co powinna zawierać? 4.91 (98.15%) 54 głosów Udostępnij: Przydatny artykuł? Zapisz się do naszego newslettera.

Oprócz informacji o najlepszych pożyczkach, dostaniesz wiele ciekawych dodatków, których nie publikujemy na stronie.

Dlaczego warto się zapisać? Dowiesz się gdzie najkorzystniej ująć pożyczkę. Dostaniesz informacje o nowych pożyczkodawcach na rynku. Otrzymasz wiele ciekawych dodatków nie publikowanych na stronie. Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu. Zaznacz wszystkie Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych Zgadzam się na przekazywanie informacji handlowych Domowy budżet – jak go zaplanować? Jak zaoszczędzić na domowych rachunkach? Podpowiadamy, jak to zrobić

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt Konsolidacyjny – czy wiesz jak wybrać najlepszy? Pożyczka od ręki, czyli gotówka już w kilka minut Czy oszczędzania można się nauczyć? Platforma edukacyjna Kapitalni.org od Wonga.pl Pożyczki dla zadłużonych, czyli co robić gdy ciągle brakuje pieniędzy?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *