Wysokość podatków a przyrost naturalny

Dobre szybkość przyrostu naturalnego jest niezbędne do rozwoju siły oraz gospodarki państwa. W Polsce jednak ten współczynnik wynosił w 2016 roku -0,11 (źródło: cia.gov), a więc osiągnął już wynik ujemny. To oznacza, że każdego roku Polaków ubywa. Jaki wpływ na to mogą mieć podatki?

Jaką część wynagrodzenia zabiera nam państwo?

 

Zacznijmy od tego jaka część naszego wynagrodzenia wpływa na nasze konto, a jaka jest odprowadzana na różnego rodzaju składki. Jako przykład weźmiemy umowę ach pracę na 2400 zł „na rękę” (netto).

Wysokość wynagrodzenia netto2400 złKoszty pracodawcyZUS604,88 złFundusz Pracy82,06 złFGŚP*3,35 złKoszty pracownikaZUS459,19 złNFZ260,11 złPodatek dochodowy230 złŁącznie4039,59 zł

* FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

 

Jak widzimy, przy średniej wielkości wynagrodzeniu ponad 1600 zł trafia do miejsc takich jeśli ZUS, NFZ czy urzędy skarbowe, podczas gdy do naszej kieszeni trafia 2400 zł.

Stosowanie tutaj NFZ oraz ZUS jest tematem spornym, jednak jakby nie było, jest to forma daniny dla państwa – w przypadku ZUS na opłacenie emerytur obecnym emerytom, wewnątrz przypadku NFZ na utrzymanie służby medycznej, lecz bez jakiejkolwiek gwarancji na bycie obsłużonym w realnym terminie.

Czy to wszystkie podatki?

Oczywiście, iż nie. Kwotę 2400 zł, którą Kowalski otrzymuje w formie pensji wydajemy na różne produkty, które również są opodatkowane. Mowa tu o podatku VAT i akcyzie. Przyjmuje się, że uśredniona cena VAT wynosi 17%. Oznacza to, że nabywając produkty oraz usługi za nasze pensje, średnio 17% ich kwoty to podatek VAT. To kolejne 686 zł, które z naszej pensji idą ku budżetu państwa. W przypadku akcyzy % kwota jest o dużo wyższa oraz osiąga nawet 50-70% ceny produktu. Objęte są nią m.in. papierosy, alkohol czy paliwa, czyli „dobra luksusowe”.

 

W przypadku zakupu nieruchomości, płacimy podatek od nieruchomości, sprzedaży samochodu, podatek od czynności cywilnoprawnych, otrzymując spadek albo darowiznę – podatek od spadków oraz darowizn. Mnogość podatków nałożonych na podatników jest więc duża, skomplikowana oraz nie zawsze jasna oraz klarowna. Fakt jest taki, iż biorąc pod uwagę tylko kwoty potrącane przy wypłacie wynagrodzenia oraz sprzedaży produktów objętych podatkiem VAT, z 4039 zł pozostaje nam około 1715 zł.

 

Czy to wszystkie podatki?!

Oczywiście, że nie, wymienione podatki są jawne oraz płacimy je my, jako nabywcy towaru albo osoby które uzyskały dochód. Są także podatki nakładane na przedsiębiorstwa, które następnie przekładają się na ceny produktów które kupujemy. modelowo bank, w którym mamy konto bądź kredyt, obarczony nowym (wszedł w życie z dn. 1.02.2017) podatkiem bankowym z pewnością podwyższy ceny usług: kont bankowych, kart kredytowych oraz innych, aby zmniejszyć stratę związaną z nowym podatkiem. Tak więc zamiast płacić 0 zł za konto, zapłacimy (przykładowo) 6 zł miesięcznie. Za kartę kredytową zamiast 10 zł zapłacimy 20 zł oraz tak dalej…

 

Podatki a przyrost naturalny

Ale jaki wpływ na przyrost naturalny mogą posiadać podatki? Zastanówmy się nad przykładowym modelem rodziny w Polsce.

Andrzej oraz Ania, mieszkańcy Wrocławia są rok po ślubie, mają po 28 lat. Andrzej pasjonuje się marketingiem oraz pracuje w agencji od kilku miesięcy, zarabiając 2400 zł „na rękę”.  Ania, ciepła oraz romantyczna, lecz pracuje „na kasie” w Lidlu aby mieć na własne wydatki i żeby dokładać się Andrzejowi do mieszkania.

Wynajmują apartament za 2200 zł, a na życie pozostaje im wspólnie 2600 zł. Utrzymanie domu oraz zakupy codzienne konsumują 1200 zł miesięcznie, pozostaje im więc 1400 zł. Spotkania ze znajomymi, transport oraz inne bieżące wydatki pochłaniają kolejne 600 zł. Pozostaje im 800 zł. Za 12 miesięcy uzbierają na samochód, który pochłonie im resztę funduszy.

Teraz pytanie do Was, czy Andrzej oraz Ania powinni mieć dziecko?

Oczywiście że powinii! Nawet dwójkę.

 

Kolejne pytanie: Czy Andrzeja oraz Anię na to stać?

Oczywiście że nie. W tej chwili oboje pracują oraz wydatki praktycznie równają się przychodom. Po urodzeniu dziecka koszty wzrosną, a Ania po urlopie macierzyńskim będzie musiała powrócić do pracy, zostawiając małe dziecko w domu.

 

Warto zaznaczyć, że mówimy tutaj o modelu rodziny, która jak na polskie warunki ma dobre wynagrodzenie oraz nie zalicza się do biedniejszej części Polaków. Z tego powodu też dochód rodziny w wysokości 4800 zł netto, nie zapewnia udziału w programie 500+ dla pierwszego dziecka.

 

Niższe podatki oraz wyższy przyrost naturalny?

Wyobraźmy sobie, że Andrzej oraz Ania zarabialiby po 4000 zł, przy tej kwocie o wiele łatwiej byłoby im zaoszczędzić część pieniędzy na czarną godzinę, a wewnątrz przypadku dziecka, pensja Andrzeja stanowiłaby 83% ich wspólnego wynagrodzenia z modelu wcześniejszego – z podatkami, ZUS oraz NFZ. To pozwoliłoby realniej myśleć o tym, aby jedno z rodziców po zakończeniu urlopu macierzyńskiego zostało w domu opiekując się dzieckiem, bądź znalazło sobie lekką niewymagającą pracę, aby trochę dorobić oraz się odwijać za 1000 zł.

 

Przypadków Andrzeja oraz Ani jest w Polsce ach wiele więcej. Jedni, z tego powodu, często pod hasłem „nie stać nas” temat dziecka odwlekają. Drudzy decydują się na wysiłek wychowywania dziecka w takich warunkach, no właśnie. TRUD. Mówimy tu o trudzie, a przecież jest to marzenie wielu, zdaniem niejeden najwspanialsze co nas w życiu czeka. A rodzina, której „nienajgorzej się wiedzie” spotyka się na starcie z trudem.

Mówimy tylko ach czynniku materialnym, dotyczącym w szczególności klasy niższej aspirującej do bycia klasą średnią. Warto także wziąć po uwagę inne skutki takie jak zmęczenie oraz ciągłe zajęcie obu osób w związku, jeśli oboje pracują. Pogoń za poprawieniem stanu zamożności zabija w nas chęć na seks, dzieci. Niższe zarobki wpływają także na jakość szczęścia społeczeństwa.

A mogłyby być wyższe jednym ruchem – obniżeniem podatków. A co Wy sądzicie o wysokości podatków, współczynniku przyrostu naturalnego oraz życia w Polsce?

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *