Zmiany w PIT 2017 – 500+ i inne

Coraz głośniej mówi się o rewolucji podatkowej, którą rząd ma zamiar umieścić w życie już w 2018 roku. Ma nią być przedmowa jednolitego podatku zawierającego podatek dochodowy, składki ZUS oraz NFZ. nim jednak do tego dojdzie musimy rozliczyć się wypełniając deklarację wewnątrz 2017 roku. Jakie zmiany nastąpiły w PIT 2017? O czym należy wiedzieć?

500+ a podatek PIT w 2017

Rodzice, którzy skorzystali z rządowego programu 500+ nie muszą rozliczać się z pieniędzy otrzymanym z tego tytułu. Ponadto warto wiedzieć, że opodatkowaniu nie podlegają również świadczenia oraz dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w wyniku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia wychowawcze oraz zasiłki porodowe.

Co ważne, nie ma również konieczności rozliczania dokazywać ze świadczeń otrzymanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, które otrzymuje się w związku z pobytem dzieci w żłobkach, przedszkolach albo klubach dziecięcych (to wszystko w przypadku pobierających świadczenia zatrudnionych na umowę o pracę).

Skala podatkowa oraz kwota wolna od podatku

Mimo zapowiedzi pani premier w swoim exposé o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 8 000 zł, zarówno kwota podatku, jak oraz skala opodatkowania zostają bez zmian w 2017 roku. Oznacza to, że w tym roku, jak w poprzednich, kwotą wolną od podatku jest 3091 zł.

PIT/DS, czyli…

PIT/DS to nowa informacja, która prawdopodobnie być składana wraz z formularzem PIT-36 albo PIT-37. Dotyczy ona osób osiągających dochody z tak zwanych działów specjalnych oraz które to rozliczają się samodzielnie poprzez prowadzenie ksiąg oraz odprowadzanie zaliczek na podatek. Znosi się z nich obowiązek wypełniania druku PIT-6, w którym to musieli deklarować wymiar podatku zaliczek na opodatkowanie dochodowy i szacunkowy dochód w przyszłym roku. Teraz wystarczy, iż wypełnią PIT/DS, czyli informację o wysokości dochodu albo straty z działów specjalnych produkcji rolnej w roku podatkowym 2016.

Pozostałe zmiany wewnątrz PIT za 2016

            Wprowadzono stawkę 75% podatku od przychodów ze źródeł nieujawnionych. Co to znaczy? W razie kontroli wydatków podatnika, jeśli okaże się, że ten zaniżał kwoty wykazywane w PIT, a ponadto nie potrafi wykazać źródeł przychodów, będzie musiał spłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 75% podstawy opodatkowania.

Pojawił się notacja o jednorazowym limicie odpisów amortyzacyjnych, który wynosi 215 000 zł.

Z pewnością warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z wszelkimi zmianami, które będą obowiązywać w 2017 roku oraz nieco zgłębić te zagadnienia, które bezpośrednio mogą nas dotyczyć.

Zmiany w CIT 2017

Wprowadzone w 2016 roku ustawy sprawiają, że od 1 stycznia 2017 roku opodatkowanie trzeba będzie odprowadzić od każdej płatności dokonywanej na rzecz zagranicznego dostawcy przez polskiego przedsiębiorcę. Zapisy wprowadzają również obniżoną stawkę CIT wynoszącą 15%, ale nie każdy będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki. Nie mogą zapłacić jej między innymi podatnicy, którzy wewnątrz okresie od 28 września 2016 (data wprowadzenia przepisów) do końca roku będą chcieli się przekształcić, połączyć albo podzielić, przedsiębiorcy przekształcający się w spółkę nie będącą osobą prawną. Inaczej rzecz ujmując, do 15% podatku CIT będą mieli prawa mali podatnicy, zatem tacy, u których wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła wewnątrz poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 miliona euro (razem z kwotą podatku od towarów oraz usług) i podatnicy rozpoczynający swoją działalność.

Zapisz

Ranking najlepszych kont bankowych :

ranking kont bankowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *